Rusya’dan ilginç iddia: “Uzayda başarısızlıklarımız dış kaynaklı sabotaj olabilir”

56

Rusya, Mars gezegeni Phobos’a gönderilmek üzere yola çıkan uzay aracı dahil son dönemde yaşanan başarısızlıkların arkasında dış kaynaklı sabotaj ihtimali olabileceği iddiasında bulundu.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Vladimir Popovkin İzvestia gazetesine yaptığı açıklamada, herhangi bir ülke ismi vermeden başarısızlıkların arakasında yabancı güçlerin sabotajının olabileceğini söyledi. Rusya’nın izleme sistemlerinin yetersiz kaldığı dünyanın diğer yüzeyine ulaştığında uzay araçlarının arızalandığını hatırlatan Popovkin, “Burada hiç kimseyi suçlamak istemiyorum. Ancak uzay araçlarını etkileyebilmek için güçlü sistemler var. Bunların kullanılmış olmasını ihtimal dışı bırakmamak gerekiyor” dedi.

Rusya’nın 9 Kasım’da uzaya gönderdiği 170 milyon dolar değerindeki Phobos-Ground uzay aracı fırlatılmasından kısa süre sonra arıza yaparak uzayda asılı kalmıştı. Phobos-Gorund’un 15 Ocak’ta yeryüzüne düşmesi bekleniyor.

Phobos-Ground’ın başarısızlığı ile ilgili uzmanların henüz bir açıklama yapamadığını kaydeden Popovkin, finansman yetersizliği nedeni ile bir kısım riskli teknoloji çözümleri kullandıklarını da kabul etti. Popovkin Rusya’nın önümüzdeki dönemde uzay çalışmaları ile ilgili yeni projeleri olduğunu da hatırlattı.

AP’ye açıklamada bulunan NASA emeklisi James Oberg, Popovkin’in açıklamalarını Rusya’nın başarısız olmaları durumunda her zaman yabancıları suçlama geleneğinin bir parçası olduğu eleştirisi getirdi.

Emekli Rus general Nikolay Rodionov da daha önce yaptığı eleştiride Alaska’da bulunan Amerikan radarlarının güçlü manyetik sistemlerinin Mars uzay aracını etkilemiş olabileceği iddiasında bulunmuştu.