Rusya’da ortalama rüşvet 3,5 kat arttı, 8 bin dolara çıktı

9

Rusya İçişleri Bakanlığı Ekonomik Güvenlik Departmanı yayınladığı raporda ülkede rüşvet miktarının 2011’de 3,5 kat artarak 236 bin rubleye (yaklaşık 8 bin dolar) çıktığını açıkladı.

Rüşvetle mücadele konusunda bir kısım başarılar da el edildiğine değinilen raporda, rüşvet ve yolsuzluklarla bağlantılı suçların çözülmesinde 2,5 kat artış olduğu belirtildi. Açıklamada ülke ekonomisine geri kazandırılan rakamın 4,5 milyar rubleye ulaştığı kaydedildi.

Uluslar arası Şeffaflık Örgütü’nün yolsuzlukla mücadele endeksine göre Rusya 182 ülke arasında 143. sırada bulunuyor. Azerbaycan, Belarus, Doğu Timur gibi ülkelerle aynı kategoride yer alan Rusya 2010’da 154. sırada bulunuyordu. Rusya’nın gerisinde Irak ve Afganistan gibi savaşın sürdüğü ülkeler yer alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev göreve geldiği 2008’den bu yana rüşvetle mücadele için yoğun çaba ortaya koymasına karşın, herhangi bir sonuç alamadı. Son olarak Duma rüşvet ve yolsuzlukla mücadele için miktarın 100 katına kadar ceza öngören bir yasa çıkarmıştı.

Yeni yasaya göre rüşvet veren ya da alan, aracılık yapan ve teşvik edenler 25 bin rubleden 500 milyon rubleye (880 dolar, 18 milyon dolar) kadar ceza alacak. Rüşvete karışan suçluların üç yıla kadar işten uzaklaştırılması ve hapis cezaları da gündemde.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ulusa sesleniş konuşmasında rüşvet alanların en az rüşvet miktarının yüz katı ile cezalandırılmalarını istemişti. Medvedev konuşmasında bazen 12 yıllık hapis cezalarının bile bir kısım suçlara engel olmada yeterli olmadığını belirtmişti.

Alternatif olarak hapis cezasının uygulanacağını eleştiren bir kısım uzmanlar, yeni yasanın kötü kullanıma açık olacağını savunuyor. Yeni yasa ile birlikte muhtemelen rüşvet miktarları da artacak.

Medvedev yaptığı değerlendirmelerde rüşvet rakamının ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 3'üne (33 milyar dolar) kadar ulaştığını, çok büyük bir paranın ahlaksız iş adamları ve devlet görevlilerinin cebine gittiğini söylemişti.