WikiLeaks: Rusya başsavcısı ABD’ye bilgi aktardı

21

Amerikan hükümetine ait gizli bilgileri yayınlayan WikiLeaks, dış istihbarat servisi gibi çalışan Amerikan düşünce kuruluşu Stratfor’a gelen maillerle yeniden dünya gündeminde. Kaynağı belirtilmeyen 5,5 milyon mail arasında Rusya Başsavcısı General Yuri Çayka’ya ait olduğu iddia edilen mailler Rusya’nın tepkisine neden oldu.

Çayka’nın Stratfor’a gönderdiği maillerde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in iktidara gelmesinin ardından Rusya’da klanlar arasında yaşanan mücadelelerle ilgili bilgiler aktarıldığı iddia ediliyor.

Rusya Başsavcılık ofisinden yapılan açıklamada Çayka’nın yabancı istihbarat birimleri ile ilişki içinde olduğu yönündeki iddiaların provokasyon olduğu ifade edildi.

Başsavcılık basın sözcüsü Marina Gridneva, “Tüm bu hikayeler provokasyon. Başsavcı Rusya’da yolsuzluk ve suç örgütlerinin çıkarlarına ve yurt dışındaki uzantılarına dokunuyor. Özellikle yurt dışına kaçan oligarkları koruma altına alan yabancı istihbarat örgütlerini de rahatsız ediyor” açıklaması yaptı.

2004-2011 yıllarında Stratfor’a gelen 5,5 milyon maille ilgili açıklamalara başlayan WikiLeaks’in kaynağının uluslar arası internet korsan grubu Anonymous olduğu iddia ediliyor. WikiLeaks Türkiye ile ilgili de 6 Mart’tan itibaren bir kısım mailleri açıklayacak.