Helikopterle hapishaneden kaçtı, sonra yakayı ele verdi

95

Rusya’nın Vologodski bölgesinde bir mahkum, tıpkı filmlerde olduğu gibi helikopterle hapishaneden kaçtı. Mahkumu takibe alan Rus güvenlik görevlileri suçluyu yakalayarak yeniden hapishaneye getirdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Valeri Gribakn hapishaneden helikopterle kaçırılan mahkumun yakalandığını söyledi. Polisin suçluyu takibe aldığını, teslim ol çağrısına olumlu cevap vermediği için de hafif olarak yaralandığı ifade edildi. Güvenlik güçleri arasında ise yaralı yok.

İçişleri Bakanlığı Vologodski Bölge Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bölgedeki cezaevinden Aleksey Şestakov (1976) isimli suç dosyası kabarık bir mahkumun kaçtığı kaydedildi. Basın, mahkumun tıpkı Hollywood filmlerinde olduğu gibi cezaevi alanında helikoptere atlayarak kaçtığını yazdı.

Soruşturma Komisyonu’na atıfta bulunan İtar-Tass ajansına göre, mahkumun dışarıdaki biri kadın biri erkekten oluşan iki arkadaşı Acil Durum Bakanlığı’na ait helikopteri kaçırarak cezaevine geldi.

Haberde, “Ellerinde tabancayla helikopter mürettebatını tehdit ederek aracın, Federal Ceza Uygulama Servisi’nin Vologodski Bölgesi 17 nolu Cezaevi’ne inmesini talep ettiler. Helikopter cezaevine yaklaşırken merdiven ip aracılığıyla bir mahkumu araca aldı” denildi. Hapishane güvenlik görevlilerinin helikoptere ataş açtığı ancak kaçırma eylemine engel olamadıkları belirtiliyor. Daha sonra mürettebata Vologda kentine hareket etmesini talep eden, zanlılar kente iner inmez kaçtı.

İnterfaks ajansı, kaçan mahkumun insan öldürmek suçundan 25 yıl hapis cezası aldığı ve 10 yıldır cezaevinde yattığını da belirtti. Cani ve suç ortaklarının yakalanması için bölgede operasyon başlatılırken, Bölge Emniyet Müdürlüğü vatandaşları panik yapmamaya da davet etti.