Türkiye ile Moskova arasında fark yeniden 1 saate düşüyor

3760

Rusya’nın yaz saati uygulamasını iptal etmesi nedeni ile kış döneminde Moskova ile Türkiye arasında 2 saate çıkan fark Pazar gününden itibaren yeniden 1 saate düşüyor. Türkiye’de Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece 03:00’da saatler bir saat ileri alınacak.

Yaz saati uygulamasına devam eden Türkiye’de saatler 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04:00’da yeniden geri alınacak. Böylece Moskova ile saat farkı da yeniden 2 saate çıkacak.

Enerji tasarrufuna yönelik yaz saati uygulaması ile ilgili tartışmalar Rusya’da sona ermiş değil. Kış mevsiminde karanlıkta işe ve okula giden vatandaşlar mevcut uygulamadan rahatsız.

Rusya’nın doğusu ile batısı arasında 11 saat olan zaman dilimini 9 saate indiren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yaz saati uygulamasını da iptal etmişti.

İlk günlerde bilgisayar ve cep telefonlarının otomatik olarak kış saatine geçmesi nedeni ile Rusya genelinde işe geç kalmalar yaşanmıştı.

Son olarak 4 Aralık seçimlerinde devlet başkanı seçilen Vladimir Putin, kamuoyunda konunun tartışılmasını, kamuoyunun gerekli görmesi durumunda da kararın iptal edilebileceğini söylemişti.