Medvedev Hindistan’da fahri doktora aldı, parkta fotoğraf çekti

9

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın dahil olduğu BRICS ülkeleri devlet başkanları zirvesine katılmak üzere Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e fahri doktora unvanı verildi.

Hindistan’ın en büyük üniversitesi Jawaharlal Nehru’da düzenlenen törende Medvedev’e doktora yakalığı takılırken, bilim adamları Medvedev’in Rusya’nın gelişimine önemli katkı sağlayan büyük bir siyasetçi olduğunu söyledi.

Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil, Rus, Çin, Brezilya ve Güney Afrika liderlerini akşam saatlerinde kendi sarayında kabul etti ve aile fotoğrafı çekildi.

Gün içinde ikili görüşmeler yapan Rusya lideri, rehberlerle birlikte parkta gezinti yaptı ve tarihi binaların fotoğraflarını çekti.

Gelişmekte olan beş ekonominin yer aldığı BRICS topluluğu Yeni Delhi’de dördüncü zirvesini gerçekleştiriyor. Perşembe günü yapılacak resmi toplantılarda ekonomik kriz sonrası kalkınma süreci, Dünya Bankası’na alternatif bir kalınma bankasının kurulması var. Liderler zirve çerçevesinde bölgesel ve uluslar arası sorunları da ele alma fırsatı bulacak.