Rusya’da cezaevinde isyan: Yüzlerce mahkum bileğini kesti

97

Rusya’nın Kursk bölgesindeki bir cezaevinde yüzlerce mahkum, hapishane müdürü Yuri Buşin’in görevinden alınması için isyan çıkararak bileğini kesti. Bölgenin Lgov kentindeki 3 nolu cezaevinde meydana gelen vakada mahkumlar, daha önce de müdür olan Buşin’in Mart ayında tekrar göreve getirilmesine sert tepki gösterdi.

Federal Ceza Uygulama Servisi (FSIN) Kurks Bölge Basın Sözcüsü Nikolay Tsibulski, mahkumların müdürün görevden alınmasını istedikleri, aksi durumda bileklerini keserek intihar girişiminde bulunacakları tehdidinde bulunduklarını açıkladı. Life News ajansı, isyanda bin 300 mahkumun yer aldığını da iddia etti.

Gazeta.ru portalına göre, müdür Buşin, 2005 yılında mahkumları dövdüğü gerekçesiyle kendisine yönelik soruşturma açılarak görevinden alınmıştı. Haberde, “Müdüre yönelik soruşturmada tanıklık yapan ve halen cezaevinde olan mahkumlar, Buşin’in onlardan intikam alacağından endişe ettiği için eylem yaptı” iddialarına yer verildi.

Gazeta.ru’ya konuşan insan hakları savunucusu Vladimir Oseçkin, “Vakayla ilgili haberleri bize mahkumların akrabaları duyurdu. Sağlık durumu çok ağır olanlar acilen yerel hastaneye kaldırıldı. Bazıları ise ayakta tedavi edildi. Ama çoğu mahkuma halen ilk tıbbi yardım yapılmadı” dedi.

3 nolu Cezaevi Mahkumları’nın Veliler Komisyonu adlı sivil toplum örgütün temsilcisi Valentina Koroteyeva da sağlık durumu çok ağır olan dört mahkumun hastaneye kaldırıldığını belirterek, “Onlar kanlı çarşafları demir parmaklıklardan asarak, yardım için haykırıyorlar. Bu manzarayı görmek çok vahim. Cezaevinde yaklaşık 150 mahkum velisi toplanmış bulunuyoruz” diyerek isyanla ilgili son durumu aktardı. FSIN Kursk Bölge Başkanı Vladimir Mihaylov ise olayla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.

Haziran 2005’de söz konusu cezaevinde dayak yedikleri ve aşağılandıkları gerekçesiyle yaklaşık 800 mahkum açlık grevi yaparak isyan çıkarmıştı. Olayla ilgili araştırma yapan savcılık iddiaların doğru olduğunu ortaya çıkarmıştı. Fakat, daha sonra mahkumların şikayet yazılarının cezaevi görevlileri tarafından imha edildiği de tespit edildi. FSIN yönetimi müdür Buşin’i o dönem başka bir cezaevine atasa da, Mart ayında eski müdür 3 nolu cezaevine tekrar tayin edilmişti.