Rusya’da Türk çetesi üyesi olduğu iddia edilen 6 militan öldürüldü

114

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde Muhanned isimli ve “Şeyh Abdusalam” lakaplı Türkiye vatandaşı bir kişinin lideri olduğu iddia edilen militan gruba operasyon düzenlendi. Rus basınında yer alan iddialara göre çete üyesi 6 kişi öldürüldü.

Rusya resmi iç istihbarat FSB’ye bağlı Terörle Mücadele Ulusal Komitesi’nden (NAK) yapılan açıklamada, “Dağıstan Cumhuriyeti arazisinde FSB ve İçişleri Bakanlığı birliklerinin Sergokalinski bölgesindeki Kadirkent köyüne yakın ormanlık alanda düzenlendiği operasyonlarda silahlı militan grubun tespit edildiğini” açıkladı.

Militanlarla güvenlik görevlileri arasında çıkan silahlı çatışmada teröristlerin öldürüldüğünü belirten NAK, “Abdusalam lakaplı Muhanned, sivil vatandaş ve polis görevlilerine yönelik cinayet ve suikast olayları ve bazı terör eylemleriyle bağlantısı var” açıklamasında bulundu. Çıkan çatışmada bir güvenlik görevlisi de yaşamını yitirdi.

Rus basını, söz konusu operasyonlarda altı militanın öldürüldüğünü kaydetti. Haberlere göre, Türk militan Şeyh Abdusalam, Mart 2010’da Moskova’nın iki metro istasyonuna yönelik terör saldırısı organizatörlerinin öldürülmesinin ardından onların “yerine” geçmiş.

Newsru. com haber portalı ise şu iddialara yer verdi: “Kendisi Türkiye’deki terör kamplarındaki eğitiminin ardından savaşmak için beş yıl önce Rusya’ya geldi. Uzun süre Vagabov’un (Moskova metro saldırısı organizatörü) yardımcılığını yaptı. Vagabov’un öldürülmesinin ardından Sergokalinski, Kaspiyski ve İzerberbaşevski çete gruplarının başına geçti. Abdusalam en tecrübeli militan ve ayrıca Rusya’daki son yabancı militan.”