Çeçen ayrılıkçı lider Putin’e suikast girişiminden yargılanacak

60

Rusya’nın arananlar listesinde ilk sırada yer alan Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov Rusya lideri Vladimir Putin’e suikast planlamaktan yargılanacak. Kommersant gazetesi Kuzey Kafkasya’da ayrılıkçı militan grupların liderleri olarak bilinen Umarov’un gıyabi olarak yargılanacağını duyurdu.

4 Mart seçimlerinde Rusya lideri Vladimir Putin’e suikast hazırlığı içinde oldukları iddia edilen iki kişi Ukrayna ve Rusya istihbarat teşkilatlarının birlikte düzenledikleri operasyonla Ukrayna’nın Odesa kentinde tutuklanmıştı. Eylemi planlayanlar Odesa’da Ocak ayı başında bir apartman dairesinde evde ürettikleri patlayıcıların infilak etmesi üzerine polis tarafından yakalanmıştı. Patlama sırasında bir kişi ölürken, diğer iki saldırgan da polis tarafından sorguya alınmıştı.

Hayatta kalan saldırganlardan Ilya Pyanzin Putin’e yönelik suikast planlanlarının arkasında Rusya’da bir çok terör eylemini gerçekleştiren Çeçen ayrılıkçı lider Umarov’un olduğunu itiraf etmişti. Patlama sırasında yaşamını yitiren Ruslan Madayev’le birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden Odesa’ya geldiklerini ifade eden Pyanzin, bölgede Adam Osmanyev’le buluşarak saldırı için hazırlık yaptıklarını söylemişti.

Uzun süre Londra’da yaşadığını ifade eden Osmanyev de Moskova’da bir kısım ekonomik hedeflere yönelik saldırı yapacaklarını, ardından da Putin’i hedef alacaklarını kabul etmişti. Suikast planına hazırlanan saldırganların bilgisayarında Putin’in koruma ekibi ve nasıl çalıştıkları ile ilgili planların olduğu da belirtilmişti.

Osmanyev, Putin’in kortejinin nasıl hareket ettiğini bildiklerini, başbakanlıkla rezidansı arasında sıklıkla kullandığı Kutuzovski Bulvarı’nda sakin alanlara mayın döşemeyi planladıklarını ve geçiş sırasında konvoyu patlatmayı düşündüklerini söylemişti.

Seçim sürecinde suikast girişimi ile ilgili sorulara cevap veren Putin, “Her zaman korku içinde yaşamanız mümkün değil. Bırakın onlar (teröristler) bizden korksun. Hayatıma yönelik girişimlerin çalışmalarımı engellemesi mümkün değil. Benim pozisyonumda olan insanlar bununla yaşamayı öğrenmek zorunda” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ukrayna’da yakalana Pyanzin ve Osmayev’in önümüzdeki günlerde Rusya’ya iade edilmesi bekleniyor. İki zanlı Çeçen lider Ramazan Kadirov’a da suikast girişiminden yargılanacak. Çeçen ayrılıkçı lider Umarov, daha önce Ocak 2011’de 37 kişinin yaşamını yitirdiği Domodedovo Havalimanı saldırısını ve 2010’da Moskova’da 40 kişinin yaşamını yitirdiği iki metro istasyonuna yönelik saldırıları gerçekleştirdiklerini kabul etmişti.