Rus ajan Chapman’ın Hollandalı partneri yakalandı

372

Haziran 2010'da diğer 9 ajanla birlikte ABD'de yakalanarak sınır dışı edilen Rus ajan Anna Champan’ın bir casus arkadaşının Hollanda’da yakalandığı iddia edildi.

The Daily Telegraph gazetesinin iddiasına göre, Alman istihbaratının ihbarı üzerine Hollandalı güvenlik görevlileri, Raymond P. (60) adlı diplomatı göz altına aldı. Rus basınına da yansıyan haberlerde Hollandalı diplomatın Rus ajan Chapman’la bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Gazeteye göre, Raymond Almanya’nın Marburg kentinde Andreas ve Heidrun Anshlag ailesine yaklaşık 450 gizli belge ulaştırdı. Her ikisinin Ekim ayında casusluktan yakalandığı da belirtildi. İddialara göre Güney Amerika kökenli eş ve koca da Chapman’ın ajanları idi.

Haberlerde göz altına alınan Hollandalı diplomatın tüm suçlamaları reddettiği ifade edildi.

2010 Haziran ayı sonunda Amerika'da Rusya lehine casusluk yaptıkları iddiası yakalanan ajanlar Rus Dış İstihbarat Servisi SVR adına çalıştıkları ve kara para akladıkları gerekçesi ile yargılanmıştı. Mahkeme tarafından sınır dışı edilmesi kararlaştırılan 10 Rus ajan 10 Temmuz tarihinde Viyana'nın Schwechat Havalimanı'na getirilerek 4 Rus kökenli ABD’li ajanla takas edilmişti.