OECD: Rusya dünyada en fazla kaçak göçmenin çalıştığı ülke

98

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2012 Uluslar arası Göçmen raporuna göre, çalışan nüfusun yüzde 7’si kaçak göçmenlerden oluşan Rusya dünyada ilk sıraya yerleşti. Rapora göre 2010’da Rusya’ya 960 bin geçici kaçak göçmen geldi ve bu rakam ABD’nin neredeyse iki katı.

Yasal olarak Rusya’da çalışan resmi göçmen nüfus ise 75 milyonluk çalışan nüfusun yüzde 2,5’ini oluşturuyor. Kaçak göçmenler ise yüzde 7’sine çıkmış durumda. ABD’de ise çalışan nüfusun yüzde 3,5’ini kaçak göçmenler oluşturuyor.

Rapora göre 2010’da eski Sovyet ülkelerinden yoğun bir geçiş oldu. Kazakistan’dan 28 bin, Ukrayna’dan 27 bin 500, Özbekistan’dan 24 bin ve diğer BDT ülkelerinden de çok sayıda göçmen Rusya’da çalışmak için geldi.

Kaçak geçişler ise en çok Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan ve Ermenistan vatandaşlarında görülüyor. Üç aylık süre için vizesiz giriş yapan göçmenler yakalanıncaya kadar çalışmaya devam ediyor.

Rusya’nın önünde duran bir başka tehlike ise 2020’ye kadar 7 milyon azalması beklenen nüfus nedeni ile kalifiye olmayan işçiye yönelik talebi hızla artacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Haziran başında yaptığı açıklamada yasal olmayan göçle ilgili sıkı tedbirler alınmasını istemişti. Rus tarihi, Rus dili ve edebiyatı üzerine sınavların yapılması önerilirken, 2013 sonrası için yasal düzenlemeler gündeme geliyor.