Ermeni askeri öldüren Azeri subay 8 yıl sonra serbest

14682

Macaristan’da katıldığı bir toplantıda Ermeni subayını öldüren ve ömür boyu hapse mahkum olan Azerbaycanlı subay Ramil Seferov, Azerbaycan’a iade edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, Seferov’un Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından af edildiği belirtildi.  Aliyev, “Anayasası’nın 109. maddesinin 22. bölümüne atfen Seferov’u af ettiğini” söyledi.

1977 yılında Azerbaycan’ın işgal altında bulunan Yukarı Karabağ bölgesinde Cebrail kentinde doğan Seferov 1992-2000 yıllarında Türkiye’de askeri okullarda eğitim aldı. Stajını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapan Azerbaycanlı subay, 2004 yılında NATO'nun Barış İçin Ortaklık programı çerçevesinde Macaristan Savunma Üniversitesinde katıldığı seminerde, Azerbaycan bayrağını ayakları altına alan bir Ermeni subayı Markaryan’ı öldürdüğü için ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Azeri basını, Seferov’un aile ve yakınlarının Yukarı Karabağ savaşında şehit olduklarını da belirtiyor. Ermeni silahlı birliklerinin Cebrail bölgesini işgalinin tanığı olan Seferov, bu faciadan çok etkilenmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in af kararı ülkede büyük sevinçle karşılandı. Seferov'un evi ziyaretçi akınına uğradı. Yakınları, milletvekilleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş Seferov'un evinin önünde izdihama neden oldu. Azeri subayın ülkeye dönmesinin duyulması ile birçok yerde şükür kurbanları kesildi. Seferov, ülkesinde coşku ile karşılanırken, Ermenistan Azeri subayın iade edilmesi sebebiyle Macaristan ile diplomatik ilişkileri kesti. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan dün yaptığı açıklamada, Budapeşte ile 'diplomatik ve tüm resmî' ilişkileri kestiklerini duyurdu. Macaristan'da 8 yıldan beri cezaevinde bulunan Ramil Seferov, Azeri bayrağını yere atmak ve kendisine küfretmekle suçladığı Ermeni subay Gurgen Margaryan'ı olay yerindeki yangın söndürme kutusunda bulunan balta ile öldürmüştü.