Rusya, İslamiyet ve Türkiye karşıtı belgesele erişimi yasakladı

227

Rusya’nın Jiguli Kent Mahkemesi, Rusça olarak yayınlanan “Türkiye’nin Laneti” belgeselinin aşırılıkçı olarak tanınması yönünde karar aldı. Bir ay sonra yürürlüğe girecek kararla Türkiye karşıtı belgesel Rusya Adalet Bakanlığı’nın federal aşırılıkçı listesine dahil edilerek internette ulaşılması engellenecek. Belgeselin yasaklanması talebiyle mahkemeye Jiguli Kent Savcısı Denis Avdeyev başvurmuştu. Belgeseli hazırlayanların isimlerinin gizli tutulması ise dikkat çekiyor.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Savcı Avdeyev, Türkiye karşıtı belgeselin dini nefreti yaydığını söyledi. Avdeyev, “Edindiğimiz bilgilere göre, ABD’de kayıtlı bir sitede “Türkiye’nin Laneti” isimli belsel yayınlanıyor. Bu araştırmada resmi istihbarat FSB’nin kent ilgili mercileri de yer aldı. Tolyatti Devlet Üniversitesi’nde görevli bilirkişi uzman ve akademisyenlerin de yardımcı olduğu araştırma çalışmalarında belgesel İslam dini ve ayrıca Musevi kökenli vatandaşlara yönelik olumsuz yaklaştığı, aşırılıkçı olduğu yönünde ortak karar alındı. Film, İslam dinine karşı nefreti körüklüyor. Tüm bu çalışmaların ardından filmin aşırılıkçı tanınması için Jiguli Kent Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme de bu talebimize olumlu yanıt verdi.” dedi.

Savcı açıklamasında, “Eğer herhangi bir itiraz olmazsa bu durumda alınan karar 28 Eylül’den sonra yürürlüğe girecek ve “Türkiye’nin Laneti” belgeseli Rusya Adalet Bakanlığı’nın federal aşırılıkçı listesine dahil edilecek. Neticede belgeselin Rusya’da internet ortamında ulaşılmasına yasak konulacak.” şeklinde konuştu.

Söz konusu filmde “Bizans İmparatorluğu’nu yıkan Türkiye’nin Rusya ve dünya halklarına olumsuz etki yaptığı” iddia edilirken, çok sayıda Rusya vatandaşlarının Türkiye’de tatil yaptıklarına dikkat çekiliyor.

Filmde, “Yılda yaklaşık 3 milyon Rus turist Türkiye’ye tatile gidiyor ve muazzam paralar harcıyor. O paralarla daha sonra Türkler ülkemizin kentlerine yerleşiyor!” ifadeleri yer alıyor. Müslüman ve Musevi kökenli insanları hedef alan filmde özellikle Müslümanların Avrupa’yı “işgal” ettikleri iddia edildi.

Hristiyanlık dini dışında başka din mensupları ile evlenmenin “günah” olduğunu öne sürülen belgeselde Türklerin “papazların kanını dökerek” Ayasofya’ya girdiği ve camiye çevirdiği iddia ediliyor. Müslümanların “barbarlığının” Balkanlarda, Azerbaycan’da ve Çeçenistan’da devam ettiği iddia edilen belgesele göre, Rus kızlarının artık yabancılar için çocuk doğurmaları “kabul edilemez.”