Putin karşıtı eylem yapan punkçı kızlardan biri serbest

67

Şubat ayında Moskova’nın merkezindeki Kurtarıcı İsa Kilisesi’ne girerek Rus lider Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyen Rus punk müzik grubu Pussy Riot’ın üyelerinden Yekaterina Samutseviç (29) serbest bırakıldı. Muhalif siyasi şarkılarıyla tanınan kızlar, holiganlık ve toplumda dini nefreti körüklemekle suçlanarak Ağustos ayında 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Moskova Kent Mahkemesi’nin bugün açıkladığı kararla, Samutseviç şartlı olarak serbest bırakılırken, iki kız Nadejda Tolokonnikova (22) ve Mariya Alyohina’nın cezaevine gönderilmesi kararlaştırıldı. Mahkemeye göre, Samutseviç, skandal eyleme doğrudan katılımda bulunmamış. Hakim, sanığa daha önce verilen kararın iptal edilmesini açıklarken, Samutseçiv mahkeme salonundan serbest bırakıldı.

Mahkeme çıkışında serbest bırakılan kızı yüzlerce gazeteci beklerken, Pussy Riot üyesi, “Çok mutluyum ve şimdi dinlenmek istiyorum” diyerek kısa açıklama yaptı.

Mahkeme,diğer iki kıza verilen 2 yıl hapis cezasının yasal olduğunu ve avukatların temyiz şikayetlerinin geri çevrildiğini belirtti. Federal Ceza Uygulama Servisi FSIN Basın Bürosu’ndan İnterfaks’a yapılan açıklamada, iki üyenin Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 75. maddesi gereği iki üyenin en geç 10 gün sonra cezaevine gönderileceği kaydedildi.

Tolokonnikova ve Alyohina’nın avukatları kararı AİHM’e götürmeye hazırlanıyor. Moskova Kent Mahkemesi de, “Avukatlar konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvurabilir” diyerek adres gösterdi.