Rusya’da göçmenleri süpürge olarak çizen belediyeye tepki

86

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bölgeye çalışmak için gelen işçilere yardımcı olması amacıyla valilik tarafından hazırlanan kılavuzlar skandala neden oldu. “Göçmen işçinin el kılavuzu” adlı çizimlerde, yabancı işçilerin birer süpürge, fırça, boya rulosu ve ıspatulayla temsil edilmesi üzerine,  Tacikistan Dış İşleri Bakanlığından “kılavuzların imha edilmesi” çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz hafta, St.Petersburg yönetimine bağlı “Tolerans” kurumunun internet sayfasında ortaya çıkan göçmen kılavuzları, içeriği nedeniyle büyük eleştiriye neden oldu. Yaklaşık 50 sayfalık kılavuzda, şehre çalışmak amacıyla gelen işçilerin kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı, sağlık kontrollerinin nasıl olacağı, önemli telefon numaraları gibi bir çok konu hakkında açıklama yapılırken, ayrıca işçilerin toplum içinde nasıl davranmaları gerektiği yazıyor.

Bölge idaresi soruşturma açtı

Ancak kılavuzda, şehre gelen Tacik, Özbek ve Kırgız işçilerin birer inşaat malzemesi gibi çizilip, Rusların ise misafirperver insanlar gibi çizilmesi ise büyük tepki gördü. Özbekçe, Kırgızca ve Tacikçe dillerine çevrilen kılavuzun internet sitelerinde yer almasının ardından, çeşitli çevrelerden bölge yönetimine gibi tepki yağmaya başladı.

Bölge yönetimi,“olayla ilgileri olmadığı” savunması yaparken, kılavuzu hazırlayan “Geleceğe Bakış” adlı kurum hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tacikistan olaya tepkili

Konuyla ilgili olarak en sert tepki, Rusya’ya binlerce vatandaşını işçi olarak gönderen Tacikistan’dan geldi. BBC, olayla ilgili olarak Tacikistan Göçmen Dairesinin, “kılavuzların toplatılıp imha edilmesi çağrısı yaptığını” açıkladı.

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) 2011’de yayınladığı rapora göre ülkede 14 milyon göçmen bulunuyor. Bu rakamın 9,7 milyonu ise eski Sovyet ülkelerinden. Resmi göçmen nüfusun 2,7 milyonu Ukrayna’dan, 2 milyonu Özbekistan’dan, 1,5 milyonu Kazakistan’dan ve 1 milyonu da Tacikistan’dan. Azerbaycan, Moldova, Kırgızistan ve Ermenistan’dan gelen göçmen nüfus ise her bir ülke için 500 bin civarında.