"Güney Kıbrıs’ı kurtarma paketi Rus oligarklara yarayacak"

78

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Güney Kıbrıs'ın mali destek talebinden esas fayda görenin Rus zenginler olacağından endişelendiğini yazdı.

Güney Kıbrıs, Yunanistan'daki kriz sebebiyle en büyük iki bankasının yaşadığı kayıplar üzerine uluslararası kreditörlerle 10 milyar Euro'yu aşması beklenen bir kurtarma paketi için müzakereler yürütüyor. Bu miktar, Yunanistan ve mali sıkıntı yaşayan diğer Euro Bölgesi ülkelerine yapılan yardımlarla karşılaştırıldığında oldukça küçük bir miktar.

Ancak Der Spiegel, Alman istihbarat servisi BND'nin hazırladığı bir rapora dayandırdığı haberinde, bunun siyasi riskler de barındırdığını yazdı.

Haberde, 'BND raporu, Avrupalı vergi mükelleflerinin sağladığı milyarlarca Euro'luk fondan esas kimin faydalanacağını gösteriyor: Rus oligarklar, iş adamları, mafya ve illegal kazançlarını Kıbrıs'ta saklayanlar' denildi.

Güney Kıbrıs, kendi ülkesindeki belirsiz yatırım ortamından korunmak isteyen Rus şirketler için bir vergi cenneti niteliği taşıyor.

Avrupa Birliği'ne 2004 yılında katılan Güney Kıbrıs, geçtiğimiz on yıl boyunca kara para aklamaya karşı düzenlemelerini güçlendirdiğini ve bu düzenlemelerin uluslararası kurallara tam olarak uyumlu olduğunu savunuyor.

BND raporuna ve Avrupalı yetkililere atıfta bulunan Der Spiegel, Rumların bu düzenlemeleri uyguladığıyla ilgili ciddi şüpheler bulunduğunu yazdı.

Derginin aktardığı BND raporu, Rus vatandaşlarının Güney Kıbrıs bankalarında 21 milyar Euro'sunun bulunduğuna yer veriyor. Güney Kıbrıs banka hesaplarını vatandaşlık bazında listelemiyor, ancak ülkede yabancılara ait paranın büyük kısmının Ruslara ait olduğu düşünülüyor.

Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya, Güney Kıbrıs için olası bir kurtarma paketine 2 milyar Euro'nun üzerinde katkıda bulunacak. Ancak Almanlar, Yunanistan gibi borç yükü altındaki ülkelere kendi vergileriyle daha fazla yardım yapılmasına tepkili.

Almanya'da ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti'den Carsten Schneider, parlamentoda Kıbrıs'a desteğe ancak belli şartlar yerine getirilirse onay vereceklerini söyledi.

Schneider, Kıbrıs'ın düşük seviyedeki kurumlar vergisini yeniden düzenlemeye ve kara para aklamayla daha fazla mücadele etmeye hazır olması gerektiğini ifade etti.

Euro Bölgesi'ne yapılacak mali yardımların, Alman parlamentosunun alt kanadından onay alması gerekiyor.