Görevinden alınan Rus bakan, yolsuzluktan tanık olarak dinlenecek

59

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alınan Savunma eski Bakanı Anatoli Serdyukov, yolsuzluk iddialarıyla ilgili tanık olarak dinlenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, eski bakanın tanık olarak dinleneceğini ifade ederek, “Serdyukov’un dinlenmesi için ciddi gerekçelerin olması lazım. Ve bu gerekçeler de soruşturma faaliyetleri için şart. Bunun için belirli bir zamana ihtiyacımız var.” dedi. Markin, Cuma günü sabah saatlerinde tanık olarak ifadesi alınmak üzere Soruşturma Komisyonu’na çağrılan Serdyukov’un soruları yanıtlamayarak binayı terk ettiğini de kaydetti.

İnterfaks ajansına konuşan kaynak, Savunma Bakanlığı’na ait Oboronservis kurumunda ortaya çıkarılan yolsuzlukla ilgili önemli isimlerden Yekaterina Smetanova’nın, Serdyukov’un aleyhine ifade verdiğini iddia etti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Smetanova anlaşmanın koşullarına tamamen uyuyor ve değerli ifadeler veriyor, Serdyukov’a da dahil. Bu da Serdyukov’un soruşturmaya çağrılması için gerekçe sağladı.” bilgisini verdi. Kaynak, Serdyukov’un avukatının olmamasını gerekçe göstererek ifade vermeyi reddettiğini de belirtti. Kaynak, “Eski bakan avukatının hastalandığını ve bunu gerekçe göstererek soruşturmanın başka bir tarihe ertelenmesini istedi.” dedi.

Avukat Genrih Padva ise, soruşturmanın henüz Serdyukov’a karşı hiç bir iddiasının bulunmadığını belirterek, “Şu anda kendisi hiç bir şeyden kuşkulu bulunmuyor.” denildi.

Söz konusu soruşturmanın 11 Ocak’a ertelendiği de son gelen bilgiler arasında.

Serdyukov Oboronservis kurumunda yeni inşa edilen konut ve gayrımenkullarla ilgili 100 milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları yüzünden görevinden alınmıştı. Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan skandal olayla ilgili yine bakanlığa bağlı Ekspert ticari destek merkezi Başkanı Yekaterine Smetanova ve eşi, aynı zamanda Hava Kuvvetleri’ne ait deponun Genel Müdürü Maksim Zakutaylo göz altına alınmıştı.

Yolsuzluk olayının ana “kahramanı” olarak bilinen Savunma Bakanlığı’nın Mülk Dairesi eski başkanı Yevgeniya Vasilyeva’nın iki aydır ev hapsinde gözaltında alındığı belirtiliuor. Vasilyeva, Serdyukov’un en yakın kız arkadaşı olarak da tanınıyor.