Rusya Savunma Bakanlığı’nda üst düzey yetkili göz altına alındı

110

Rusya Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan yolsuzluk skandalıyla ilgili bakanlığın Ekonomi Masası (HOZU) Başkanı Nikolay Ryabıh göz altına alındı. Kommersant gazetesi, Ryabıh’ın yolsuzlukla ilgili göz altına alınan ilk üst düzey görevli olduğuna dikkat çekerken, daha sonra Moskova’nın Hamovniçeski Mahkemesi de haberi doğruladı.

Mahkeme sözcüsü Darya Lyah, “Ryabıh’ın önemli miktarda dolandırıcılık yapmasından kuşkulanıyor. Soruşturmaya göre kendisi davaya engel olabilir veya saklanabilir. Mahkeme 14 Mart tarihine kadar Ryabıh’ın göz altında bulunmasına karar verdi.” dedi.

Ryabıh bakanlığa ait “Slavyanka” adlı şirketin eski Başkanı Aleksandr Yelkin ile birlikte yolsuzluk yapmakla suçlanıyor. İddialara göre, bakanlığa ait bir binayla ilgili taraflar 2010 yılında sahte bir sözleşme imzalamış. Daha sonra devlet bütçesinden aktarılan parayı kendi aralarında paylaşmışlar. Yolsuzluk iddialarıyla ilgili Yelkin sonbahar ayında tutuklanırken, Ryabıh’ın Savunma Bakanlığı’nda görevine devam ettiğine işaret edildi.

Haberlere göre, 16 Ocak’ta Yelkin’a ait bir firma da benzer şekilde 269 milyon rublelik bir devlet ihalesini kazanmıştı.

Sonbahar ayında Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma eski Bakanı Anatoli Serdyukov’u Oboronservis kurumunda yeni inşa edilen konut ve gayrımenkullarla ilgili 100 milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları yüzünden görevinden almıştı. Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan skandal olayla ilgili yine bakanlığa bağlı Ekspert ticari destek merkezi Başkanı Yekaterine Smetanova ve eşi, aynı zamanda Hava Kuvvetleri’ne ait deponun Genel Müdürü Maksim Zakutaylo göz altına alınmıştı. Yolsuzluk olayının ana “kahramanı” olarak bilinen Savunma Bakanlığı’nın Mülk Dairesi eski başkanı Vasilyeva’nın iki aydır ev hapsinde tutulduğu belirtiliyor. Vasilyeva, Serdyukov’un en yakın kız arkadaşı olarak da tanınıyor.

11 Ocak’ta Soruşturma Komisyonu’na gelen Serdyukov, tanık olarak ifade vermeyi reddetmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, eski bakanın statüsünün değişebileceğine işaret etmişti. Rus basınının iddiasına göre, Serdyukov tüm açıklamalarında alt kademesindeki yetkililerinin kendisini kandırdığını belirtiyor.