FBI, Abromoviç’i 2018 Dünya Kupası rüşvet iddiaları ile sorgulamış

116

Chealse’nin sahibi ünlü Rus milyarder Roman Abramoviç’in Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliğini kazanmasında rüşvet iddiaları nedeni ile sorguladığı ortaya çıktı.

Abramoviç’in avukatı Aleksandr Dobrovinski yaptığı açıklamada, Rus milyarderin 2018 Dünya Kupası ev sahipliği mücadelesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile başlatılan soruşturma kapsamında ifadesinin alındığını iddia etti. Dobrovinski, “Abramoviç’i FBI’ya ifade vermeye çağırdılar. Çünkü Amerikanlar Rusya’nın 2018 Yılı Dünya Futbol Şampiyonası ev sahipliğine nasıl hak kazandığını merak ediyor. FBI Rusya’nın tercih edilmesinde yolsuzluğun olabileceğinden kuşku duyuyor.” dedi.

Rus oligarkın göz altına alındığı yönünde basında çıkan haberleri yalanlayan avukat, “Sadece ifadesi alındı.” şeklinde konuştu. Dün gece Abramoviç’in ABD’de göz altına alındığı iddia edilmişti. Daha sonra gelen bilgilerde ise Abramoviç’in uçağının kalkışının FBI tarafından geciktirildiği iddia edildi.

Abramoviç’in sözcüsü John Mann, Interfax’a verdiği bilgide, Abramoviç’in göz altına alınmadığını, uçağının bekletildiği yönündeki haberlerin de doğru olmadığını belirtti. Mann, Abramoviç’in ABD’de de olduğunu kabul ederken, diğer tüm iddiaları yalanladı. Rus gazete RBC, Rus oligark Abamoviç’in göz altına alındığını son dakika olarak duyurmuş, Londra’da önceki gün yaşamını yitiren bir başka Rus oligark Boris Berezovski’nin ölümü nedeni ile soruşturmaya alınmış olabileceğini duyurmuştu.

Berezovski, Sibneft hisselerine zorla el koymakla Abramoviç’i suçlamış ve geçen yıl görülen 4,7 milyar dolar değerindeki davayı kaybetmişti.