Felçli Rus gence bakan Gülsüm'e Fedekar Anne ödülü

391

Dünya Anneler Günü vesilesiyle, çocukları Türkiye’de okuyan 41 ülkenin annesi ile yurt dışındaki Türk Okulları'nda görevli öğretmenlerin anneleri İstanbul’da bir araya geldi. Programda duygu dolu anlar yaşandı.

'Dünya Anneler Günü' programı Baran ve Cihan Uluslararası Öğrenci ve Kültür Federasyonları tarafından Fatih Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri’nde saat 20.30'da başladı. Programa İstanbul Büyük Şehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş, Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan, Esin Demirören ve bir çok iş kadını katıldı.

5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden ve felç kalan Rus gencin bakımını üstlenerek ona Umut ismini veren Antalyalı Gülsüm Kabadayı'ya “Fedakar Anne” ödülü takdim edildi. Programda manevi bir güç olduğunu ifade eden Gülsüm anne, "Dil, din, millet önemli değil. Burada her taraftan anne var. Birleşip bir güç olduk. Rabbim bizi ayrı yerde değil aynı yerde yarattı. Biz Resullahın emanetleriyiz. Biz anneler gül'üz. Dünyanın dört bir yanına budak salıyor. Sevgi çiçekleri de yavrularımızdır." ifadelerini kullandı. Gülsüm anne geçtiğimiz ocak ayında Rus devlet televizyonunun “Bırak Konuşsunlar” programına konuk olmuş ve fedakarlığı ile Rus kamuoyundan büyük alkış almıştı.

Kızı Türkiye'de okuyan Bangladeşli bir anne de programda anneliğin kıymetini daha iyi anladığını belirtti. Bangladeşli anne, "Bu program vesilesiyle bir çok anneyle tanıştım. Dil olarak birbirimizi anlamasak ta anne olduğumuz için sevgiyle birbirimizi anlıyoruz." şeklinde konuştu.

Uzun süre görüşemedikleri çocukları ile “Dünya Anneler Günü” programında bir araya gelen anneler, bir hafta boyunca İstanbul’da hem kültür kucaklaşması yaşayacak hem de İstanbul’un güzelliklerini doyasıya görme imkanı bulacak.

Program Sanatçı Jale Parıltan'ın mini konseriyle son buldu.