Moskova’da ırkçı gösteri; 380 kişi göz altına alındı

817

Rusya’nın başkenti Moskova’da 10 Ekim’de akşam saatlerinde 25 yaşında Rus asıllı Yegor Şerbakov’un kız arkadaşının gözleri önünde Kafkasyalı bir genç tarafından öldürülmesi ırkçı gösterilere neden oldu. Katilin bulunmasını isteyen ırkçı ve yerli halktan oluşan bin kişilik bir topluluk alış veriş merkezi ve meyve sebze pazarını bastı. Kalabalığa jopla müdahalede bulunan polis en az 380 kişiyi göz altına aldı.

Başkent Moskova’nın güneyinde bulunan Biryulyevo’da göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı pazara gelen protestocular camları kırdı, araçları ters çevirdi ve sis bombası attı. Meyve ve sebze tezgahlarını dağıtan eylemciler polisle de çatıştı.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, bölgede yaşanan gelişmlerle ilgili acil toplantı yaptıklarını ve gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Göçmen Federasyonu, yabancılardan olayların yaşandığı halka açık alanlardan uzak durmalarını istedi.

En az 20 kişi yaralandı

Moskova halk sağlık dairesinden yapılan açıklamada dün gece yaşanan olaylarda en az 20 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, “Olaylarda yaralanan 23 kişi hastanelerimize getirildi. Bunlardan 6’sıne ayakta müdahalede bulunuldu, diğerlerinin hastanede tedavileri sürüyor.” bilgisi verildi. 6 polisin yaralandığını, 2’sinin hastanede oldukları belirtiliyor.

resim tanımı girin

Irkçı gruplar tansiyonu yükseltti

Moskova İçişleri Bakanlığı’ndan Anatoli Yakunin en az 400 civarında olan ırkçı grupların yaşanan gelişmeleri kendi çıkarlarına kullanmak istediklerini söyledi. Yakunin, “Onlar Şerbakov’un öldürüldüğü alanda toplandı. Sayıları 400 civarında idi. Alkol almış gençler. Maalesef aralarında kadınlar da bulunuyordu. Irkçı gruplar sürekli olarak tansiyonu yükseltmeye çalıştı. Sonra da halk yasaları ihlal etmeye başladı. Polis özel bir operasyonla müdahalede bulundu.” dedi.