Türk jetlerinden Rus savaş uçağına önleme

415

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Federasyonu'na ait bir İL-20 tipi askeri uçağının, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarına giriş yapması nedeniyle, hava sahası ihlalini önlemek için Türk F-16'lar tarafından önleme yapıldığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu (RF)'na ait bir İL-20 tipi askeri uçağın, 22 Ekim 2013 tarihinde, 16.37-19.05 saatleri arasında, Karadeniz'de Türkiye-Gürcistan hudut bölgesinden, Türkiye-Bulgaristan hudut bölgesine kadar, uluslararası hava sahasında, kıyılarımıza paralel olacak şekilde doğudan batıya doğru uçuş icra ettiği belirtildi.

Genelkurmay, Rus uçağının Karadeniz'in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarında Ankara FIR'ına girişi ile birlikte, muhtemel hava sahası ihlal girişimlerini önlemek maksadıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Merzifon'da konuşlu 2 adet F-16 uçağına 'alarm' görevi verildiğini kaydetti.

Açıklamada, "Merzifon'dan saat 16.38'de kalkış yapan uçaklarımız, saat 17.14'de RF uçağına, Ordu açıklarında önleme yapmış ve Türk Hava Sahasında seyirle, RF uçağını Türkiye-Bulgaristan hududuna kadar izlemiştir. RF uçağının, saat 19.05'de bölgeden uzaklaşması ile birlikte, uçaklarımız üssüne dönüş yapmıştır." denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Cihan Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, gelişmelerle ilgili bilgilerinin olmadığı kaydedildi. Rusya’dan herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Rus basınında da konu yer almadı. Rus uzmanlara göre ise Rusya ve Türkiye arasında “açık semalar” anlaşması bulunuyor ve karşılıklı izinler alınarak her yıl düzenli gözlem uçuşları yapılıyor. Rus kaynaklar IL-20’nin uçuşunun Mart 2014’de Soçi’de yapılacak Kış Olimpiyatlar’ının güvenliği ile ilgili olabileceğine de dikkat çekiyor.

Rusya 1968’de kullanıma aldığı pervaneli uçak IL-20’leri istihbarat toplamak için kullanıyor. Günümüzde modernize edilen IL-20’lerde radar düzeneği, fotoğraf çekebilme ve UHF bandını dinleme özelliği bulunuyor.