Rus balistik füze parçasını hurda diye Türkiye’ye satacaklardı

260

Rusya’da kıtalar arası balistik füze sisteminin parçasının hurda diye Türkiye’ye satılması son anda önlendi.

Rusya’nın Volga kıyısı Saratov kentinde Federal Gümrük Servisi (FTS) Saratov Bölge Başkanı General Sergey Ovsyannikov, 15 tonluk füze sistemi parçasının bir askeri kışladan kaçırıldığına dikkat çekti. Ovsyannikov, askeri teknolojiye ait malzemenin hurda diye yurtdışına kaçırılmasını son anda önlediklerini belirtti.

Daha sonra basına konuşan FTS Saratov bölge sözcüsü Anatoli Poluboyarov, “Saratov gümrük mıntıkasına siyah demir ile ilgili mal beyannemesi sunuldu. Demirin, yük gemisiyle Rusya’dan Türkiye’ye gönderilmesi öngörülüyordu. 15 ton ağırlığında demirin incelenmesi için bölgeye askeri uzmanlar davet edildi. Uzmanların yaptığı inceleme sonucunda hurda diye gönderilmesi planlanan demirin kıtalar arası balistik füze sistemine ait bir parça olduğu tespit edildi. Bu füzeler ise Savunma Bakanlığı stratejik nitelikli Füze Birlikleri’nde ve kesinlikle askeri amaçla kullanılıyor.” dedi.

Gümrük yetkilieri bu tür malzemelerin Federal Askeri Teknoloji İşbirliği Servisi’ne ait özel ruhsatla taşınması ve denetlemeye tabi tutulması gerektiğini vurguladı.

Olayla ilgili inceleme başlatıldı.