Rus hackerlerın dersane operasyonunu polis açığa çıkardı

214

Kayseri polisi, dershanelerle ilgili 'şüpheli para transferi' ihbarının Rus hackerler tarafından yapıldığını belirledi. Polis, olayla ilgisi olan 3 Ukraynalıyı gözaltına aldı.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü, Rus hackerlerın dershaneler üzerinde oynadığı oyunu bozdu. Müdürlük, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 21 Kasım 2013 tarihinde 'bir dershaneye ait hesaptan internet bankacılığı aracılığıyla şüpheli para transferi yapılıyor' şeklinde ihbar yapıldığı, bu ihbar üzerine çalışma başlatıldığı duyuruldu.

Emniyet, çalışma sonucu elde edilen bilgiyi şu şekilde paylaştı: "Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir dershanenin bilişim sistemlerine Rus hackerların sızdığını, sızdıkları sistemlerden elde ettikleri banka hesap bilgilerinden internet bankacılığı işlemi yaparak 15 bin TL para havalesini Kayseri ilinde bir banka şubesine Ukrayna/Kırım vatandaşı M.K. isimli bir şahsa havale ettiği bilgilerine ulaşıldı. Havale edilen paranın diğer banka şubelerinden çekilmemesi için ve internet üzerinden yönlendirmeler yapılmaması için gerekli önlemler alınarak siber polis ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda Ukrayna/Kırım vatandaşı M.K. ve beraberindeki diğer Ukrayna/Kırım vatandaşları olan A.O. ve E.O. isimli şüpheli şahıslar 17.30'da söz konusu banka şubesinden parayı çekmek isterlerken suçüstü yakalandılar."

Polis, şüpheli şahısların üst aramalarında ele geçirilen internet erişimli cep telefonları ve 1 adet dizüstü bilgisayara el konulduğunu, şüpheli şahısların internet erişimi olan cep telefonlarından Rusya'daki şahıslarla sürekli kontak halinde olduklarının tespit edildiğini duyurdu.

Yakalanan şahısların mahkemeye çıkarılmak üzere adliyeye gönderildiği, şahıslardan birinin tutuklanarak cezaevine teslim edildiği belirtildi.