Ünlü Rus müzisyeni Türkiye’ye kaçacak diye gözaltına almışlar

118

Karadeniz’de 1976 yılında dalış yapan ünlü Sovyet ve Rus rock yıldızı Andrey Makareviç’in Türkiye’ye kaçacak diye gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Rusya “Maşina Vremeni” isimli müzik topluluğunun lideri Makareviç’in 60. yıldönümünu kutlarken, Rus basını ünlü sanatçının ilginç hayat öykülerini anlattı.

Basına konuşan Makareviç denizi delicesine sevdiğini ifade etti. Sanatçı, “Deniz benim için dalış sporunun anlamını taşıyor. Okulda 4.sınıftan itibaren yapıyorum. Ama o zamanlar dalış sporuyla ilgili malzeme ve ekipman bulmak mümkün değildi. Maske ve paletle yüzüyordum. Spor mağazasında ABM-1M markalı dalış ekipmanının fiyatı 137 ruble idi. Bu o zamanlar çok büyük para idi.” dedi.

Fakat SSCB zamanında dalış sporuyla uğraşmanın bir anlamı olmadığını iddia eden Makareviç, “Karadeniz’de dalış yapmak yasaktı. Türkiye’ye yüzerek kaçacak diye düşünülüyordu. Hatta Sovyet sınır birliği askerleri 1976 yılında beni gözaltına aldı. Perestroyka’dan (SSCB son lideri Mihail Gorbaçov’un 1986’da başlattığı reformlar) sonra dalış sporuyla ciddi şekilde uğraşmaya başladım.” şeklinde konuştu.