Rüşvet operasyonunda ilk ihbar Rusya'dan

387

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda ilk ihbarın Aralık 2011’de Rusya’dan geldiği ortaya çıktı. MASAK da inceleme yapıp konuyu savcılığa sevketti. Aralık 2012’de Maliye’den ödül almak isteyen Ş.D’nin gönderdiği belgeler ise operasyonu büyüttü.

Yolsuzluk, rüşvet ve karapara aklama operasyonunun 'bir anda' ortaya çıkarıldığı ve yurt dışından destekli olduğuna dair medyada yer alan söylemleri, Taraf Gazetesibelgeleri ile yalanlıyor. İddiaya göre, rüşvet operasyonunun fitilini ateşleyen ihbarı, Maliye'den ödül almak isteyen Ş.D yaptı. İhbar mektubu Maliye, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na da gitti. Gelişmelere bakıldığında sözkonusu operasyonun Aralık 2011'e dayandığı görülüyor.

PARA ALAMAYINCA BELGELERİ DEVLETE VERDİ

Rus polisi, Aralık 2011'de Türkiye'den gelen bir kişinin üzerinde nakit buldu. Olay Türkiye'ye şikayet edildi. MASAK araştırma başlattı ve karapara trafiğini Ekim 2012'de savcılığa şikayet etti. Savcılık dosyayı incelerken, Aralık 2012'de Ş.D'nin yaptığı ihbar ortaya çıktı. İhbarda Rıza Zerrab'ın 87 milyar euroya nasıl akladığı belgeleriyle anlatılıyordu.

İddialara göre, bazı çalışanları, karapara trafiğini deşifre etme tehdidiyle Rıza Zerrab'dan para istedi. Ş.D'yi de ihbarcı olarak seçtiler. Ama Zerrab parayı vermeyince çalışanlar bu kez elinde bilgiler bulunan Ş.D'yi susturmaya çalıştı. Para alamayan Ş.D de elindeki belgeleri devlete verdi. MASAK'ın altın kaçakçılığı ve karapara aklama konusundaki hazırladığı rapor, Ş.D'nin yaptığı ihbarla genişledi. Zerrab ve adamlarını teknik takibe alan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Türkiye'yi sarsacak bilgilere ulaştı.