Rusya, Soçi Olimpiyatları için 6 imam görevlendirdi

741

Rusya’nın Kuzey Kafkasya Müslüman Koordinasyon Merkezi Şubat ayında başlayacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Müslüman kökenli vatandaş ve sporcular için 6 imam ve 6 gönüllü görevlendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi ziyaretinde olimpiyat tesislerinde inşa edilen ibadet yerlerini gezerek incelemelerde bulunmuştu.

Kuzey Kafkasya Müslüman Koordinasyon Merkezi Temsilcisi, aynı zamanda Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölge Müftüsü Askarbiy Kardanov, imam ve Müslüman kökenli gönüllülerin 3 olimpiyat tesisinde 24 saat görev yapacaklarını kaydetti. Müftü, “6 imam ve 6 gönüllü olimpiyat tesislerinde inşa edilen dinler arası merkezlerde görev yapacak. Toplam 3 merkez inşa edildi. Bu merkezlerde İslam ibadet odaları da bulunuyor. İmamlarımız nöbetleşe görev yapacak.” bilgisini verdi.

Rus müftü, 6 gönüllünün din hakkında bilgilere sahip olan ve yabancı diller bilen öğrenciler olduğunu sözlerine ekledi. Müftünün sözlerine göre, Rusyalı imamlar Müslüman kökenli vatandaş ve sporcuların Cuma namazları kılmasına da yardımcı olacak.

Müftü Kardanov, Rus sporcuların daha fazla altın madalya alması için bol dua edeceklerini de kaydetti.

Soçi olimpiyat tesislerinde dinler arası merkezlerde Hristiyan, Musevi, Budizm ve Hindu dini ibadet odaları da bulunuyor.