Kalaşnikof’un mektubuna kilisenin cevabı: Masumsun!

294

Efsane Rus silahı Kalaşnikov’un mucidi Mihail Timofeyeviç Kalaşnikof’un, ölmeden 6 ay önce Rus Patriği Kirill’e yazdığı mektuba verilen cevap ortaya çıktı. Patrik Kirill, Kalaşnikof’a icadının kötü maksatlı kullanımından sorumlu olmadığı mesajını veriyor.

Patrikhanenin basın sekreteri Aleksandr Volkov tarafından Rus basınına açıklanan mektupta, “Sen kalbindeki vicdan azabıyla yazdığın (Mektupta) iyi amaçlar için icat ettiğin silahın her zaman barış için kullanılmadığını söylüyorsun. Yine de, şunu anlamak önemli ki, bunun sorumluluğunu mucit taşımaz, diğer insanlara zarar vermek için uğraşan kötü niyetli insanlar taşır.” ifadeleri yer alıyor.

Patrikhanenin Basın Sektereri Volkov, Ortodoks Patriği Kirill’in mektubu ilk gördüğünde, “Kalaşnikof’un Rusya devlet ve toplum yapısındaki problemleri çok iyi formüle ettiği” yorumunu yaptığını ifade etti. Patriğe göre Kalaşnikof’un mektubu onun vatanına ve onun geleceğine bağlılığının bir delili olarak görülebilir.

Ünlü Rus mucit ölmeden 6 ay önce Rus Patriği Kirill’e yazdığı mektupta, icat ettiği silahın yanlış amaçlarla kullanılması yüzünden vicdan azabı çektiğini söylemişti.