Ukrayna’da iç savaş tırmanıyor; 2 helikopter düşürüldü, 7 ölü

289

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde Rusya yanlısı gruplara yönelik Kiev yönetiminin başlattığı operasyonda kan aktı. Yerel milis güçleri iki helikopteri düşürürken, 3 milis 2 de sivil vatandaş hayatını kaybetti. İç savaşa dönüşen olaylarda Slavyansk kentine giren hükümet güçleri ve Sağ Sektör grupları kentte yollara kurulan barikatları kaldırarak kontrolü sağlamaya çalışıyor. Devlet binalarında Rusya yanlısı grupların işgali ise devam ediyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi Terörle Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada Slavyansk kentinin dışında hareketli füze sistemin fırlatılan füzelerle iki Mi-24 tip helikopterin vurulduğunu doğruladı. İki pilotun öldüğü iddia edilirken, en az 7 asker de yaralandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, Kiev yönetiminin “cezalandırıcı operasyonu” ile 17 Nisan’da Cenevre’de imzalanan barış anlaşması ile ilgili son umutların da tüketildiği uyarısında bulundu. Rusya’nın çatışma ortamının sonlanması için çalıştığını savunan Peskov, Putin’in daha önce yaptığı açıklamalarda sivillerin yaşadığı bölgelere hava saldırısı düzenlenmesinin kabul edilemeyeceğini söylediğini hatırlattı.

resim tanımı girin

Kiev yönetimi helikopterlerin düşürülmesinde füzelerin kullanılmasının Rus askeri birliklerinin bölgede bulunduğunun kanıtı olduğunu savunurken, Moskova iddiaları reddediyor.

Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, milis güçlerin insanları kalkan olarak kullandığını, bu nedenle operasyonların planlandığı şekilde hızla ilerleyemediğini savunuyor. Slavyansk bölgesi milis lideri Vıçıslav Ponomaryov, ırkçı örgüt Sağ Sektör üyesi grupların doğrudan sivillere ateş ettiğini savundu. Ukrayna ordusunun kuşattığı kentte operasyonlar sürüyor.

resim tanımı girin

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerini kapsayan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti 11 Mayıs’ta referandum için hazırlık yapıyor. Tek taraflı olarak bağımsızlık ilan edecek bölge Kiev’den ayrılmak yerine anayasal değişiklikle federasyon yapısında bir devlet kurulmasını hedefliyor. Moskova’ya göre de doğu ve güney Ukrayna’da Kırım senaryosu tekrarlanmayacak.

Kırım’ı Rusya’ya kaptıran Ukrayna ise 25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. ABD ve AB ülkeleri “Ukrayna politikaları” nedeni ile Moskova’ya yaptırım uyguluyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel Washington’da düzenledikleri ortak basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerini engellemesi durumunda sektörel bazda ek yaptırımların gelebileceği uyarısında bulundu. Rusya ekonomisine psikolojik etki yapan yaptırımların, bankacılık ve enerji sektörü ile reel sektöre doğru genişletilmesi planlanıyor.

Putin ise İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zafer kutlamaları için 9 Mayıs’ta Kırım’a gidecek. Ukrayna sınırında askeri birliklerini bulunduran Moskova’nın sivil ölümlerin artması durumunda askeri müdahalede bulunmasından endişe ediliyor.