Rusya’da yakalanan Türk’ün DHKP-C üyesi olduğu iddia edildi

385

Terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile kırmızı bültenle aranan bir Türk vatandaşı (43) Rusya’da yakalandı.

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya İnterpol masası ve iç istihbarat FSB görevlilerinin düzenlediği ortak operasyonda Volgograd bölgesinde Türk vatandaşı gözaltına alındı. Türk vatandaşının terör örgütüne organizasyon ve lojistik yardım sağladığı iddiasıyla 2013 yılından itibaren İnterpol tarafından arandığı ifade edildi.

Edinilen bilgilere göre, ismi L.Y. olan vatandaşın DHKP-C üyesi olduğu ve söz konusu terör örgütü ile sıkı bağlantılı olduğu gerekçesiyle arandığı iddia edildi. Zanlının Türkiye’de sınırı kaçak şekilde geçtiği gerekçesiyle daha önce 8 yıl hapis cezası aldığı ifade edildi. 2 yıl önce de şartlı hapis cezası alan zanlının Rostov Devlet İnşaat Üniversitesi’nde doktora yaptığı kaydedildi.

Rus polisine göre, Türk yargı mercilerinden kaçan zanlı, önce Ukrayna’nın başkenti Kiev, sonra da Rostov’a yerleşti. Rostov’da daire kiralayan L.Y.’ın geçici ikametgahı olduğu ifade edildi.

Rus polisi, zanlının Hollanda İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisine suikast, Türkiye’de terör eylemlerini organize ettiğini ve DHKP-C’e silah sevkiyatı yaptığını iddia ediyor.

Zanlı Volgograd kentine geziye gittiğinde trafik polisinin yolcu otobüsünü durdurarak kimlik kontrolü yaptığı sırada yakalandı.

Zanlının Türkiye güvenlik görevlilerine iade edilmesi bekleniyor.