Rus Büyükelçi Karlov: Putin, Türkiye'ye gelecek

306

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Trabzon'a gelen gelen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, "İki liderimizin hedef olarak koyduğu 100 milyar dolarlık ticari kapasite çok iddialı bir hedeftir. Bu hedefe ancak bölgeler arasındaki ilişkileri geliştirerek ulaşabiliriz" dedi.

Büyükelçi Karlov, Vali Abdil Celil Öz'ü makamında ziyaret etti. Karlov, burada yaptığı konuşmada, Trabzon'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

PUTİN, TÜRKİYE'YE GELECEK

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde Trabzon'un yerinin büyük olduğunu belirten Karlov, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya ile olan ilişkilere özel önem verdiğiniz için sizlere ayrıca minnettarız. İki liderimizin hedef olarak koyduğu 100 milyar dolarlık ticari kapasite çok iddialı bir hedeftir. Bu hedefe ancak bölgeler arasındaki ilişkileri geliştirerek ulaşabiliriz. Tarihi belli olmamakla birlikte devlet başkanımız Vladimir Putin üs düzey bir toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye gelecektir. İki ülke arasındaki ilişkilerde sizden tarafımıza gelecek her türlü teklife hazırız."

Karlov, Rusya olarak her yıl Türkiye için 50 kişilik burs hazırladıklarını da anlatarak, "Bugüne kadar tercihi Milli Eğitim Bakanlığına bırakıyorduk. Bu yıl geleneği değiştirerek ikili ilişkilerde kritik önem taşıyan illerin öğrencilerinin bu bursları alması gerektiğini düşündük ve Trabzon'dan sizlerin belirlediği öğrencilere burs vermek istiyoruz. Öğrencilerinizin Rusya'da eğitim görmesi ikili ilişkilere katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

VALİ ÖZ: TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ ESKİLERE DAYANIYOR

Vali Öz ise Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye ile Rusya ilişkileri uluslararası ilişkiler açısından 15. yüzyıla kadar dayanmakla birlikte asıl sıcak ilişkiler, Kurtuluş Savaşı dönemi ve Sovyetler Birliği'nin kuruluşu olan 1920'lere dayanmaktadır. O dönemde iki ülkenin birbirine olan desteği uluslararası arenada iki ülkeyi daha da güçlü hale getirmiştir. Siyasi, ekonomik ve kültürel işbirlikleri 1990'lı yıllarda artmaya başlamış ve 2 binli yıllara gelindiğinde çok boyutlu ve bölgesel ilişkiler şekline dönüşmüştür. Özellikle son yıllarda devlet başkanı, başbakan ve bakanlar düzeyindeki ziyaretler ve üs düzey yürütme konseyi gibi kurumsal yapılar bu ilişkileri daha da hızlandırmıştır."

İthalat, ihracat, turizm ve Türk firmalarının yatırımlarıyla iki ülke arasında 50 milyar doları aşan ekonomik ilişkiler boyutunun, 2020'li yıllarda 100 milyar dolara ulaşacağını da vurgulayan Öz, "Bütün bu ilişkilerde Trabzon bu bölgenin kilit illerinden birisidir. Bu gelişme sürecinden en fazla etkilenen illerden birisi Trabzon'dur. Soçi-Trabzon hattında yaşanan gelişmeler, Gürcistan Verhni Lars sınır kapısı ve Viladikavkaz bölgesine yeni açılan ticaret hattıyla beraber belli ölçüde telafi edilse de bütün bu gelişmeler, aslında iki ülkenin sağladığı kolaylıklar daha büyük önem arz etmektedir. Bu kolaylıklar iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirecektir" dedi.

Daha sonra Büyükelçi Karlov ve Vali Öz, karşılıklı hediye takdim etti. Ziyarette Rusya'nın Trabzon Başkonsolosu Dmıtry Talanov ile diğer ilgililer de hazır bulundu.