Rus istihbaratı FSB’den uyarı: Uluslar arası terör IŞİD çevresinde toplanıyor

326

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, uluslar arası terör örgütlerinin IŞİD çevresinde yapılanmaya başladığını, terör örgütü IŞİD’in Ortadoğu’daki faaliyetlerinin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.

IŞİD’in Irak ve Suriye’de mevzi güçlendirdiğini savunan Bortnikov, burada bulunan militanların evlerine uzman, savaşçı, eğitmen ve diğer özelliklerle döneceğini ve ana yapı ile de yakın temaslarını sürdürecekleri uyarısında bulundu.

Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrupa Birliği ülkelerinden gelen insanların terör örgütü bünyesinde ülkeleri hedef aldığını kaydeden Bortnikov, “IŞİD mali açıdan kendi kendine yeterlilik kazanıyor. Sadece uyuşturucu, insan kaçakçılığı ya da diğer yasal olmayan yollarla para kazanmıyor. Onlar kaçak petrol satışlarından da gelir elde ediyor.” dedi.

Petrol sektöründe bulunan spekülatörlerin kaçak petrolü destekleyerek teröristleri destekledikleri uyarısında bulunan Bortnikov, IŞİD’in tecrübelerini Taliban gibi diğer terör gruplarının da kopyalayacağını söyledi.

Astana’da düzenlenen BDT ülkeleri istihbarat teşkilatları zirvesinde konuşan Bortnikov, Afganistan-Pakistan sınırında bulunan Taliban’ın bu yıkıcı yapıyı örnek alacağını, bölgeden ABD öncülüğündeki güçlerin çekilmesinin de teröristlerin daha aktif olmasına neden olacağını belirtti.