Rusya’da dolar yeni rekor kırdı, Maliye Bakanı güvence verdi

474

Ukrayna krizi nedeni ile devam eden yaptırımlar, petrol fiyatlarının düşmesi, Rusya Merkez Bankası’nın gevşek müdahale kararı ve jeopolitik belirsizlikler doların ruble karşısında yeni rekor kırmasına neden oldu. Sabah saatlerinde 1 rubleden fazla değerlenen dolar 48 rubleye kadar yükseldi. Avro ise 58,80 rubleden alıcı buluyor.

Ria Novosti’ye değerlendirmede bulunan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, “Rublenin kısa sürede yerini bulacağından eminim. Bu mevcut duruma göre daha güçlü bir yer olacak…” dedi. Merkez Banaksı ise ani düşüş nedeni ile herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Rublenin değer kaybını önlemek için yeterli kaynağa sahip olduklarını ifade eden Siluanov, “Rublenin zayıflaması konusunda son yaşanan dalgalanma spekülatörlerin etkisi ile oluyor.” değerlendirmesinde bulundu. Rus Bakan, Merkez Bankası’nın rublenin serbest dalgalanması yönündeki politikalarını desteklediklerini ifade etti.

Rusya Merkez Bankası Çarşamba günü rubleye günlük 350 milyon doların üzerinde müdahalede bulunmama kararı almıştı. Merkez Bankası rublenin ani düşüşünü önlemek için yıl başından bu yana 70 milyar doların üzerinde harcama yaptı.

Geçen yıla göre yüzde 25 civarında güçlenen doların 2015’de yüzde 10 civarında da güçleneceği öngörülüyor. Ukrayna krizinin çözümü ve petrol fiyatlarında muhtemel yükseliş rublenin yeniden güçlenmesini sağlayabilir. Brent çıkışlı petrolün varili 82,9 dolardan alıcı bulurken, Ural çıkışlı petrol ise 79,8 rubleye düştü. Petrolün varilinde 10 dolarlık düşüş Rusya’ya 28 milyar dolar gelir kaybı olarak yansıyor.

2004 başında petrolün varili 30 dolara kadar gerilerken, 2008’de 147 dolara çıkmış, 2014 de de 117 doları görmüştü.

Reuters’a konuşan VTB Capital uzmanı ek yaptırımların olmaması durumunda petrolün 80 dolar seviyesini koruyacağını doların da 41-42 ruble seviyesinde olmasının adil olacağını kaydetti.