Düşürülen Malezya uçağı ile ilgili yeni iddia; Ukrayna uçağı füzesiz döndü

272

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde düşürülen Malezya Havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Komsomolskaya Pravda gazetesine göre Ukrayna’ya ait Su-25 savaş uçağı yolcu uçağının düştüğü gün “AAM” füzeleri ile havalandı, ancak cephanesi olmadan geri döndü. Pilotun iniş yaptığı sırada çok korkmuş bir halde olduğu iddia edildi.

Dnipropetrovsk kentinin doğu bölgesinde bulunan hava üssünde çalışan bir işçi gizli ifadelerinde, Su-25 saldırı uçağının havadan havaya atış yapan füzelerle havalandığını, ancak füzeler olmadan geri döndüğünü söyledi.

O gün yaşadıklarını anlatan işçi, “17 Temmuz’da 3 Ukrayna savaş uçağı havalandı. Onlardan Su-25 tip olan havdan havaya fırlatılan füze taşıyordu. Onlardan biri füzeleri olmadan geri döndü. Diğer ikisinin düşürüldüğü belirtildi. Geri dönen uçağın pilotu ‘yanlış uçaktı, uçak yanlış zamanda yanlış yerde bulunuyordu’ ifadelerini kullandı.” dedi.

Su-25 pilotunun, Boeing yolcu uçağı ile savaş uçağını karıştırmış olabileceği ile ilgili soruya yanıt veren hava üssü çalışanı, “Bu olabilir. Oldukça uzak mesafe. Yolcu uçağını ayırt edememiş olabilir… Burnunu biraz kaldırınca hedefe kilitlenmesi ve vurması zor değil.” bilgisini paylaştı. Uzmanlara göre yolcu uçağının yerden atılmış bir füze yerine havadan vurulmuş olma ihtimali daha yüksek. Uçakta oluşan parçalanmaların uçağın alt kısmından yukarıda olması savaş uçağı tarafından vurulmuş olma ihtimalini güçlendiriyor.

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden Malezya Havayollarına ait MH17 Boeing yolcu uçağı 17 Temmuz’da Donetsk bölgesinde düşürülmüş, uçakta bulunan kabin ekibi dahil 298 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Hollanda uluslararası araştırma ekibi (DSB) tarafından incelenen olayla ilgili raporun 2015’de açıklanması bekleniyor. DSB’nin ilk raporuna göre uçak yüksek enerjiye sahip bir cisim tarafından vurulduğu yönünde. Ancak çarpan objenin kaynağı konusunda henüz bir bilgiye ulaşılamadı. Kiev doğu Ukrayna’da savaşan ayrılıkçı grupların uçağı düşürdüğünü iddia ederken, yerel milis güçler uçağı vuracak güce sahip füzeleri olmadığı savunması yapıyor.