Rus radyosu: Erdoğan bizi çok güldürüyor

578

Rusya’nın önde gelen radyolarından Ekho Moskvı’de, Utrenni Razvarot adlı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “doğum kontrol ihaneti” sözlerine yer verildi. Programın sunucuları Aleksey Narişkin ve Aleksey Solomin “Erdoğan bizi çok güldürüyor” esprisi yaptı.

Dünya çapında enteresan haberleri inceleyen programda gazeteci Aleksey Solomin, Erdoğan’ın genç bir çiftin nikâhında şaşırtıcı şekilde bu konuya değinmesine gülerek “Erdoğan bizi çok sevindiriyor. Konuştuğu konularla bizi her hafta güldürüyor. Kesin her hafta bir şeyler çıkıyor, bir hafta bile kaçırmıyor. Muhafazakâr bakış açısıyla tanınan Erdoğan, Reuters’dan aldığımız bilgilere göre, doğum kontrol ürünleri için ‘Bunlar ülkelerin nüfusunu tehdit ediyor, bu ülkede yıllarca doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler’ demiş.” bilgisini aktardı.

Rus sunucular Erdoğan'ın açıklamaları için “Gençler nikâhta şaşırmıştır, böyle birşey beklemiyorlardır heralde. Ayrıca genç çifte en az 3 çocuk yapmalarını ve bu şekilde Türkiye nüfusunun yükselmesine yardımcı olmalarını da tavsiyesi etmiş.” dediler.

Meselenin çok ciddi ve enteresan bir konu olduğunu belirten sunucular, konuyla ilgili dinleyiciler arasında bir anket düzenledi.

Kendilerinin de Rusya olarak nüfusun yükselmesiyle uğraştıklarını ve doğum oranlarının çok hızlı düştüğünü belirten gazeteci “Aslında doğumlardan ziyade prezervatifleri tartışalım. Mesela siz bunu hamilelikten korunmak için mi kullanıyorsunuz? Yoksa çeşitli hastalıklardan korunmak için mi? Birçok izleyicimiz kullanıyordur, dinleyiciler arasında oylama yaptık ve sonuçlarına bakacağız.” dedi.

Radyo programında sunucular, dinleyicilerin düşüncelerine de yer verdi. Telefonla bağlanan Aleksey, “Ben kesinlikle doğum kontrolü için kullanıyorum. Nufüs meselesi herşeyden daha önemli bence, Obama'dan Ukrayna'dan. Ama eğer ikinci, üçüncü çocuk için gerekli konforu sağlayamayacaksak yapmamalıyız.” yorumunda bulundu.

Telefonla bağlanan bir diğer isim Vyaçeslav ise sinirlenerek, “Siz kafayı mı yediniz böyle bir konu tartışılır mı? ..." diyerek telefonu kapattı.

Konu hakkında gelen birçok SMS'i ise gülerek okuyamayacağını söyleyen sunucular, programın sonunda anket sonucunu açıkladı. Anket sonucuna göre “Prezervatif sizin için ne ifade ediyor?” sorusuna izleyicilerin yüzde 46’sı “Doğum kontrol aracı olarak kullanıyorum” dedi. Diğer yüzde 54’lük kısım ise, “Çeşitli hastalıklardan korunmak için kullanıyorum” alternatifini seçti.