"Rusya diz çökmeyecek"

619

The National Interest uzmanı Paul Pillar'a göre Batı, petrol krizi yüzünden Rusya'nın dizlerinin üzerine çökeceğini düşünerek yanılıyor. Pillar, uygulanan ekonomik baskıların tamamının faydasız olduğunun altını çiziyor.

Önde gelen ihracatçıların petrol fiyatlarının düşmesi yüzünden Washington'a göz yummayacaklarını vurgulayan The National Interest uzmanı Paul Pillar, batının boşuna sevindiği ve petrol krizinin Rusya, İran ve Venezuela gibi ülkelerin liderlerini yola getireceğini düşünerek yanıldıkları belirtildi.

Pillar makalesinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un şu sözlerine yer verdi: "Biz tarihimizde daha zor yollardan geçtik ve bu zorlukları aştığımız her seferde daha güçlü ayağa kalkmayı başardık. Bu sefer de böyle olacak."

Pillar'ın makalesinde dikkat çeken ifadeler şöyle:

"Her ülkenin sabır sınırı olduğunu ve uzun süren ekonomik zorlukların ülkeleri sınıra sürükleyeceğini düşünen Amerika'nın stratejisi yanlıştır. Bunun için gerçekten, Rusya'nın Almanya'ya karşı geldiği dönemi hatırlamak yeterlidir.

Ülkeyi yerle bir etmek ve istenilen tarafa çekmek için uygulanan ekonomik baskıların tamamı faydasızdır. Petrol fiyatlarının düşmesiyle doğan sahte umut ve bu etkinin rakibin tavrını hafifleteceğini düşünerek geçen zaman ABD için yıkıcı olabilir. "