Rusya, Noel’i kutluyor; Putin ve Medvedev ayinde

394

Rusya’da Ortodoks Hıristiyanlar, Moskova nehri kıyısında bulunan Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde, Patrik Kirill’in düzenlediği ayinde Hz. İsa’nın doğum günü olarak bilinen Noel’i kutladı.

Jülyen takvim kullanan Rus Ortodoks Kilisesi, Noel’i 6 Ocak’ı 7 Ocak’a başlayan gece kutluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Noel’e geleneksel olarak ülkenin küçük bir kasabasında girmeyi tercih etti. Rus lider, Voronej kenti Otradnoye kasabasında bir kilisede 450 civarında vatandaşla birlikte düzenlenen ayine katıldı.

resim tanımı girin

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ve eşi Svetlana, başkent Moskova’da bulunan Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde düzenlenen ayine katılmayı tercih etti. Vatandaşların soğuk havaya rağmen ayine yoğun ilgisi dikkat çekti.

Kurtarıcı İsa Kilisesi’ndeki törenlerin 13 Ocak’a kadar sürmesi ve 200 bin kişinin ayinlere katılması bekleniyor.

Patrik Kirill yayınladığı Noel mesajında Ukrayna’da barışın gelmesi için dua ettiğini belirtti. Rusya, Ukrayna ve Belarus halklarının Kiev Rusya’sı olarak ifade edilen ortak bir tarihe sahip olduğunu kaydeden Kirill, geçici endişe ve dış güçlerin bu halklar arasında ruhani ve kültürel bağlarını koparamayacağını vurguladı.

resim tanımı girin

Ülkenin en uzak bölgesi Vladivostok’dan en batısı Kaliningrad’a kadar kiliselere akın eden inananlar 7 Ocak tarihini dini Noel olarak kutluyor. Ortodoks Hıristiyanlar için bu gece 28 Kasım’la 6 Ocak tarihleri arasında tutulan orucun da son günü.

Alkollü içki ve hayvani gıda tüketmeyen Ortodoks Hıristiyanlar 40 günün sonunda gece boyunca kiliselerde düzenlenen ayinlere katılıyor. Noel'i Rus Ortodoks Kilisesi'nin yanı sıra, Rum, Gürcü, Sırp, Ukrayna ve Kudüs Ortodoks kiliseleri de kutluyor.

Rusya’nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin 1992’de düzenlenen ayine katılarak Kremlin’le kilise arasında iletişimin yeniden kurulmasını sağlamıştı. Rusya Ortodokslarının en büyük Katedrali olan Kurtarıcı İsa Kilisesi 1812’de Napolyan’a karşı kazanılan zaferin anısına inşa edilmişti. Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı 60’dan fazla ülkede 30 bin kilise ve 800 manastır bulunuyor.