Rusya'da göçmen işçilere patent dönemi başladı

760

Rusya Federal Göç Servisi, 2015 yılının ilk iş günü olan 12 Ocak’ta göçmen işçilere çalışma izni kartı yerine patentler vermeye başladı. İlgili kanun, 1 Ocak 2015 itibariyle yürürlüğe girdi.

Sputnik'in haberine göre, Rusya Federasyonu’nda çalışmak için yabancılara uygulanan kota sistemi ve çalışma izni kartı kaldırılıyor, bunun yerine patent uygulaması başlıyor.

Rusya’ya vizesiz giriş yapma hakkına sahip olan yabancılar için geçerli olan yeni uygulama, Rusya topraklarına ayak basılmasının ardından 30 gün içinde Federal Göçmen Servisi kurumlarına başvuru yapılmasını zorunlu kılıyor. Başvuruda bulunacak kişilerin, pasaport, göç kartı, sağlık sigortası anlaşması, enfeksiyon hastalıklar ve HIV virüsüne yakalanmamış olmak, Rusça konuşma sertifikası, ülke tarih ve kültürü ile ilgili temel bilgilere sahip olmak, parmak izlerinin alınması ve fotograf çektirme şartlarını da yerine getirmesi gerekiyor.

Bu evraklar ile her isteyen yabancı, patent satın alarak şirketlerde veya serbest olarak günlük işlerde çalışabilecek. Patent fiyatını, her bölge kendi belirleyecek.