Sultanahmet saldırganını ailesi tespit etti; Derbentli, 18 yaşında

324

İstanbul Sultanahmet’te 6 Ocak’ta plis noktasına intihar saldırısı gerçekleştirdiği iddia edilen Diana Ramazanova’nın ailesi kızlarını tespit etti.

Rus Life News haber ajansına göre Ramazanova’nın annesi Rayzanat, kızını fotoğraftan tanıdı. DNA testi için anne Rayzanat’tan kan örneği alındı.

İnterpol aracılığıyla yapılacak inceleme için, Türk güvenlik güçleri de Rus meslektaşlarına doku örneği gönderecek. DNA örnekleri hem Rusya hem de Türkiye’de incelenecek.

Ramazanova’nın Rusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan’ın Derbent kentinde doğduğu belirtiliyor. Ailesi Moskova’ya geldi. Moskova’da mağazada tezgahtar çalışan Ramazanova internette İdris isimli bir erkekle tanıştı. Habere göre tanıştığı erkek İstanbul’da yaşıyordu. Yaklaşık 6 ay önce Ramazanova onunla evlenerek Türkiye’ye taşındı.

Life News, İdris adındaki şahsın terör örgütleri için eleman toplayan bir kişi olduğu ihtimaline yer verdi.

Hapishanede bulunan Ramazonova’nın üvey babası Magomed, Life News’e verdiği bilgide, “Annesinin telefonuna baktım, Diana’dan mesaj geldi. Türkiye’de evlendiğini ve eşinin isminin Çeçen uyruklu Serdar olduğunu söylüyor.” dedi.

Ramazanova’nın bir ay önce ailesini arayarak çocuk beklediğini söylediği ve doğum için Türkiye’ye davet ettiği belirtiliyor.

Kavpolit haber portalına göre, Ramazanova, Rusya topraklarında intihar saldırısı gerçekleştirmek için ikna edilmeye çalışıldı. Bilinmeyen nedenlerle bu saldırı İstanbul’da polise yönelik olarak gerçekleştirildi.