Rusya hapishaneler müdürü dolandırıcılıktan göz altına alındı

168

Rusya Federal Cezaevi Servisi Eski Başkanı (FSIN) Aleksandr Reymer mahkumların kullandığı elektronik kelepçelerle ilgili alımlarda 51,7 milyon dolar yolsuzluk yaptığı gerekçesi ile göz altına alındı.

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “FSIN Eski Başkanı Aleksandr Reimer, Eski Yardımcısı Nikolay Krivolapov, FSIN IT merkezi başkanı Viktor Opredelyonov ve ticari organizasyon direktörü Nikolay Martinov hakkında yolsuzluk suçlaması ile dava süreci devam ediyor.” dedi.

resim tanımı girin

Altın bileziğin maliyeti daha düşük olurdu

Markin, “Soruşturma sonuçlarına göre, sanıklar mahkumların kullandığı elektronik kelepçelerle ilgili alımlarda 3 milyar ruble (51,7 milyon dolar) yolsuzluk yaptığı tespit edildi. Mahkumların tutuklu olarak yargılanması devam ediyor.” bilgisini verdi.

Alımlarda fiyatların aşırı yüksek gösterildiğini kaydeden Markin, “Örneğin sabit kontrol cihazının fiyatı 19 bin ruble olan 108 bin ruble olarak gösterilmiş. Mobil kontrol sistem de aynı şekilde 19 bin ruble yerine 128 bin ruble gösterilmiş. Mahkumlar için altın bilezik kullansak bütçeye maliyeti daha düşük olurdu…” eleştirisi getirdi.