Rus gemilerini kovalayan İngiliz denizaltısı buza çarptı

354

İngiliz The Mail gazetesinin haberine göre, Rus gemilerinin peşine düşen İngiliz nükleer denizaltı HMS Talent, yüzeye çıkmaya çalışırken buz kütlesine çarpınca 500 bin sterlinlik zarar meydana geldi.

Gazetenin ulaştığı İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilileri, denizaltının 'yüzen bir buzla' çarpıştığını duyurmakla yetinerek, olayın nasıl ya da nerede gerçekleştiğini ise paylaşmadı. The Mail gazetesinde yer alan bir diğer bilgiye göre, 5 bin 300 ton ağırlığındaki denizaltı olayın ardından limana geri döndü.

'BİRKAÇ AY LİMANDAN AYRILAMAYACAK'

Gazeteye konuşan İngiliz donanması yetkilileri, 'buzla çarpışması sonrasında' nükleer denizaltının 500 bin sterlin'lik zarar gördüğünü ve birkaç ay boyunca hizmet veremeyeceğini söyledi.

Diğer taraftan, denizaltının zarar gördüğü olay, Rusya ile İngiltere'da ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde gerçekleşti.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, şubat ayında yaptığı ve Rusya'nın Baltık ülkeleri için tehdit haline geldiğini savunduğu bir açıklamada, "Manş Denizi üzerinden Rus savaş uçaklarının geçmesi, Kuzey Denizi'nde esrarengiz denizaltıların belirmesi, işlerin kızıştığı izlenimi veriyor" ifadelerini kullanmıştı.