Rus ve Türk akademisyenlerden Charlie Hebdo uyarısı

200

Moskova Gazeteciler Birliği (MGB) ve Rus-Türk Akademisyenler ve Gazeteciler Forumu Univerus, “Charlie Hebdo trajedisinin Rusya ve Türkiye’de tekrarlanma olasılığı” konulu bir toplantı düzenledi. MGB’de gerçekleşen organizasyonun moderatörlüğünü ünlü gazeteci Vitali Tretikov yaptı.

Tretikov açılış konuşmasında Charlie Hebdo gibi olayların ardından İslam alimlerinin ve devlet yöneticilerinin her zaman aynı söylemlerle insanlara açıklama yaptıklarını, bu tarz söylemlerin artık klişeleşmiş ifadeler olduğunu ve İslam dünyasının bu sorunun çözümü ile ilgili farklı adımlar atması gerektiğini söyledi.

Konuşmacılardan Bilimsel Yayın Merkezi “LADOMİR” editörü Yuriy Mihaylov terörist eylemlerin arka planının incelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu tarz terör faaliyetlerinde her zaman kazanan bir zümrenin bulunduğunu hatırlatan Mihaylov, mevcut şartların değişmemesi durumunda bu tarz olayların malesef devam edebileceği uyarısında bulundu.

resim tanımı girin

Univerus Genel Koordinatörü İhsan Dilekçi konuşmasında Türkiye ve Rusya’nın benzer özelliklere sahip ülke olduklarını, farklı kültür ve inancın bir arada yaşadığını belirtti. Dilekçi’ye göre benzer üzücü olayların yaşanmaması için Rusya ve Türkiye tecrübe paylaşımında bulunmalı.

Toplantıya katılan Süleyman Şah Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Habibe İlhan da, böyle bir trajedinin ardından bu konunun irdelenmesini isteyen zümrelerin farklı platformlarda bir araya gelmelerinin kendisini umutlandırdığını belirtti. İlhan konuşmasında Charlie Hebdo’yu sosyolojik olarak temellendirerek nasıl bu aşamaya gelindiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

resim tanımı girin

Devlet ve sivil topluma görev düşüyor

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Muhittin Acar da, bu tarz trajik olayların tekrarlanmaması adına hem devlete hem de sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirtti.

Türkiye’de faaliyet gösteren Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nı temsilen panele katılan Tarkan Tekden bu tür trajik olayların önlenmesinin geleneksel İslam anlayışının daha iyi anlaşılabilmesi ile mümkün olabileceğine dikkat çekti.

Toplantıyı başarılı bulan Tretikov, bu tür konuların farklı alanlarda tartışılmaya devam edilmesinin önemine değindi.

resim tanımı girin