Rusya ve Türkiye’den Karadeniz'de nefes kesen tatbikat

189

Türkiye'nin ev sahipliğinde Karadeniz'de nefes kesen bir tatbikat gerçekleştirildi. Rusya, Romanya ve Bulgaristan'ın sahil ve sınır güvenlik ekiplerinin katıldığı tatbikatta teröristlerin kaçırdığı bir yolcu gemisi kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Black Sea Hawk 2015 Tatbikatı'nın başarıyla tamamlandığını söyledi.

Denizde fiili olarak ortak hareket etmenin yanı sıra bölge ülkeleri arasında işbirliğini de amaçlayan tatbikatta, bütün hedeflerin gerçekleştirildiği açıklandı. Açık denizde teröristler tarafından kaçırılan yolcu gemisine yapılan operasyon ve kazazedelerin denizden kurtarılma anları nefes kesti. Bu yıl 3.sü gerçekleştirilen tatbikat, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile misafir ülke gemilerinin Sarıyer'den hareketiyle başladı. Tatbikatın ilk aşaması, İstanbul Boğazı'nı geçiş sırasında terörist bir gemiye yönelik operasyondu. Operasyonun tamamlanmasının ardından gemiler Karadeniz'e yol aldı.

KAÇIRILAN YOLCU GEMİSİNE NEFES KESEN OPERASYON

Tatbikatın ikinci aşamasında teröristler tarafından kaçırılan bir yolcu gemisine yönelik operasyon yer aldı. Nefes kesen görüntülerin yaşandığı operasyonda sahil güvenlik özel harekat timinden bir ekip sahil güvenlik helikopterinden sarkıtılarak gemiye indi. Bu sırada komşu ülkelere ait iki sahil güvenlik gemisi operasyona destek verdi. Operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonun bundan sonraki aşamasında gemide yangın çıkması canlandırıldı. Dumanlar içinde kalan geminin görüntüsü gerçeğini aratmadı. Yangın nedeniyle panik yaşayan 7 yolcu denize atladı. Ekipler denizdeki 7 kişiyi başarılı bir operasyonla kurtardı. Kaçırılan gemide çıkan yangın, tatbikata katılan yabancı ülke gemilerinin de yardımıyla söndürüldü. Denizdeki kazazedeler de hem helikopterler hem de botlarla ekipler tarafından kurtarıldı.

resim tanımı girin

"BÜTÜN HEDEFLERE ULAŞILDI"

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Black Sea Hawk 2015 Tatbikatı'nı değerlendirdi. Bu yıl 3.sü yapılan tatbikatın başarıyla tamamlandığını belirten Üstem, tatbikatın iki aşamada gerçekleştirildiğini anlattı. Amaçlanan bütün hedeflere ulaşıldığını belirten Üstem şunları söyledi: “Black Sea Hawk Tatbikatı'nın Karadeniz'de barış ve istikrarın sağlanmasına ve Karadeniz ülkeleri arasındaki işbirliği ruhunun güçlendirilmesine önemli katkı sağladığına inanıyorum. Bu kapsamda Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin sınır ve sahil güvenlik teşkilatlarına ve onların kıymetli lider, yönetici ve personeline teşekkür ediyorum.” Tatbikatın ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı gemilerle ve misafir ülkelerin gemileri Sarıyer'deki limana geri döndü.

resim tanımı girin