Rusya’daki her 5 çocuktan birinin kilo problemi var

29

Rusya Tıbbi Bilimler Akademisi Çocuk Sağlığı Bilimi Merkezi müdürü Aleksandr Baranov, “Nicelikli ve ulaşılabilir tıp” adlı forumda Rusya’da yaşayan çocukların sağlık durumuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Baranov, Rusya’da yaşayan her 5 çocuktan birinin ya kilo eksiğinin ya da kilo fazlasının olduğunu belirtti.

Baranov açıklamasında, “Fiziki gelişim seviyesine bakacak olursak günümüzdeki çocukların yetişkinlere göre geride kaldığını görüyoruz. Mesela sağ kol gücü ergenlik dönemindeki çocuklar arasında son 20 yılda 8-10kg azaldı. Kilo eksikliği yaşayanlar yüzde 8-10 olurken, bir o kadar da kilo fazlası olan çocuğumuz var.” dedi.

Baranov’a göre, Rusya’daki her bir çocuğun 2’den fazla kronolojik hastalığı var ve ilerleme eğilimi olan hastalıklar için acil önlem alınması gerekiyor.

Küçük yaştaki ölümlere de dikkat çeken yetkili şunları kaydetti: “Her ne kadar küçük yaştaki ölümler günümüzde azalması sosyal refah göstergesi olarak kabul edilse de, Rusya’daki çocuk ölümleri Avrupa’ya göre iki kat daha fazla.”

Forumda açıklanan verilere göre ergenlik dönemindeki ölümlerin yüzde 70’i travma, zehirlenme, cinayet ve intihar gibi sosyal ve psikolojik problemlerden kaynaklanıyor.