Rusya Ortodoks Kilisesi’nden Kuran’a destek

218

Rusya Ortodoks Kilisesi, Kuran-ı Kerim’den ayetlerin de yer aldığı dini içerikli bir kitaba mahkemenin yasak getirmesine tepki gösterdi. Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesi’nde Yujno-Sahalinsk kentinde yerel mahkeme Kuran-ı Kerim’den ayetler içeren “Allah’a Dua” adlı dini kitabı “aşırıcı” olduğu gerekçesi ile yasaklamıştı.

Mahkemin kararında dini uzmanlar yerine İçişleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı uzman raporları ile karar vermesi eleştirildi. Mahkemenin kararına tepki gösteren Rusya Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Vsevolod Çaplin, Kutsal kitaplara yönelik aşırıcılık iddiaları ile yapılan soruşturmaların sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Interfax’a özel açıklamada bulunan Çaplin, Kutsal kitapların insan ve toplumdaki yüceliğinin dahi tartışılmadığı dönemlere ait metinler olduğunu hatırlatarak, “Kuran-ı Kerim, İncil ve Tevrat, günümüzün standartlarıyla örtüşmeyen ifadeler içerebilir. 500 yıl ya da daha önce yazılmış kitaplarla ilgili bir moratoryum kabul etmeyi düşünebilir miyiz?" eleştirisi getirdi.

Ortodoks din adamı Andrey Kurayev de kararın korkunç olduğunu, “Onlar diyor ki, sadece bir Allah var be O’na ibadet etmelisiniz. Burada aşırılıkçı olan nedir? Benzer mesajları Tevrat’ta da bulabilirsiniz. Her din kendi yolunun doğru olduğunu söyler.” tepkisini verdi.

Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov da mahkemenin kararına tepki göstermiş, kararı alan hakimi Rusya’daki toplumsal huzuru sabote etmekle suçlamıştı.