Rusya Auchan’a 25 milyon ruble ceza kesti

319

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) yaptığı denetimler sonucu Rusya’da faaliyet gösteren Fransız hipermarketler zinciri Auchan’a 25 milyon ruble (373 bin dolar) ceza kesti. Hipermarketler zinciri çalışmalarına devam ediyor.

Moskova’da bulunan Auchan marketlerinde gerçekleştirilen denetimlerde yüzlerce çalışan bir süreliğine görevlerini bıraktı. Denetimler gerçekleştirildikten sonra bazı şartların düzeltilmesiyle işçiler tekrar görevlerine başladı.

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Papova gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eğer bizim geçerli bir sebebimiz olsaydı (Auchan hipermarketlerini kapatmak için), bunu çoktan yapardık.” dedi. Papova, “Hijyenik herhangi bir ihlal… Bu çok ciddi bir şey olur. Çünkü bu her zaman halkın sağlığı için risklidir.” diye vurguladı.

En son yapılan denetimlerde birçok ihlallerin belirlendiği söyleniyor. Moskova ve Moskova bölgelerinde faaliyet gösteren Aşan hipermarketlerinde “Listeria” bakterisi tespit edildi.

resim tanımı girin

Et ürünlerinde yabancı DNA’lar tespit edildi

Yapılan denetimlerde et reyonunda bulunan bazı etlerde farklı et türlerine ait DNA’ların tespit edildiği belirtildi. Dana etinden üretilen kıyma içerisinde; domuz, tavuk ve koyun DNA’larına, domuz etinden üretilen kıymada ise; sığır, tavuk ve koyun DNA’ları tespit edildi. Dana ve koyun etinden üretilen yarı fabrikasyon lüle-kebaplarda da; domuz, sığır ve koyun DNA’ları saptandı.

Ayrıca “Auchan” markası altında üretilen pizza ürünlerinde son kullanma tarihleri geçmiş et ve sosislerin kullanıldığı tespit edildi. Denetimleri yapan veteriner servisi mahkemeye başvurarak “Auchan” markasıyla üretilen et ürünlerinin yasaklanmasını talep edecek.

Fransız perakendeci Aşan, 2002 yılından bu yana Rusya’da faaliyet gösteriyor. Aşan, geçen yılın sonunda Rusya’da 84 mağaza sayısına ulaştı. 55 adet klasik, 25 adet “Aşan City” ve 6 adet “Naşa Raduga” isimli hipermarketlere sahip.

Aşan firması 2014 yılında 316,6 milyar ruble (4,7 milyar dolar) ciro, 11,9 milyar ruble (177 milyon dolar) ise kâr elde etti.