Moskova Müftüsü: Bir de biz güzel olsak, her şey tamam olacak

347

Rusya'nın başkenti Moskova'da Merkez Camii'nde Kurban Bayram Namazı'nın kılınmasının ardından Moskova Müftüsü ve Merkez Camii imamı İldar Alyautdinov, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuştu.

Moskova Merkez Camii’nin Rusya Müslümanları açısından çok büyük bir hediye olduğunu ifade eden Alyautdinov, “İnşallah bu cami içerisinde güzel insanlar yetişecek, güzel insanlar gidip gelecekler, güzel vaazlar-hutbeler okunacak. İnşallah hem iç hem de bir dış değişiklik olacağını ümit ediyoruz. Camilerin güzel olmasını istiyoruz zaten güzel olması gerekiyor. İnşallah bir de biz güzel olsak her şey tamam olur. Allah razı olsun Türkiye’nin cami yapılışında ve açılışında çok katkısı oldu. Türkiye halkının da bayramını kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Moskova’da 70 restoranda ücretsiz Kurban etinden yemek

Moskova’da Kurban Bayramı vesilesi ile kesilen kurban etlerinden yapılan yemeklerin 70 ayrı restoranda ücretsiz olarak herkese ikram edileceğini ifade eden Alyautdinov, “Her gelene, Rus olsun, Tatar olsun, Tacik olsun, Müslüman olsun, diğer milletlerden olsun. Herkese kurban etleri ve yemek dağıtıyoruz. Türkiye’deki gibi o kadar yaşanmıyor belki ama yine de çalışıyoruz. Davet ediyoruz insanları, öyle yapmak lazım çağırın insanları. Moskova’ya bakınca iki türlü halk var. İşçiler ve yerliler. İşçiler çalışmaya geldiği için aile yok. Yerliler de dinden uzaklaşmış biraz. İnşallah olacak Allah’ın izniyle, çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.