Putin: Rusya Müslüman toplumu gelişiyor

162

Rusya genelinde 20 milyon Müslümanın Kurban Bayramını tebrik eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bayramın insanları yakınlaştırdığını, asırlardır devam eden dini, manevi ve tarihi geleneklere bağlılığı artırdığını söyledi.

Rusya Müslüman toplumunun etkin bir şekilde gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Putin, “Kültür, ilim, hayırseverlik ve yeni nesillerin yetiştirilmesinde önemli inisiyatifler alınıyor. Yeni cami ve medreseler yapılıyor. Belirtmem gerekir ki milyonlarca Müslüman bugün ikinci kez doğan Moskova Merkez Camii’nde kutluyor…” dedi.

resim tanımı girin

Rusya Müslümanlarının gelecekte de ülke hayatında önemli rol alacağını ifade eden Rus lider, “Etnik topluluklar arasında diyalogun artırılması toplumda barış ve huzurun güçlendirilmesine önemli katkı sağlayacak.” temennisinde bulundu.

Medvedev: Bayram İslamiyet’in manevi tacı

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de yayınladığı mesajında bayramların manevi değerlerin taçlandırıldığı gün olduğunu söyledi. Rusya’nın çok etnik, çok dinli ve çok kültürlü yapısının İslami geleneklerin doğuşu ile zenginleştiğine değinen Medvedev, “Rusya Müslümanları her zaman Rusya devletinin kalkınmasında ve toplum hayatında faal görev aldılar. Bugün de Rusya Müslüman temsilcileri, öncelikle Müslüman dini kurum liderleri sivil barış ve huzurun artırılmasına ve korunmasında etkin görev üstleniyor…” dedi.