Rusya, Ukrayna ve AB gaz konusunda anlaştı

214

Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri kış aylarında Ukrayna’ya gaz sağlanması konusunda üçlü olarak anlaştı. Rus yetkililer Ukrayna için gaz indirimi yapacaklarını da doğruladı.

Brüksel’de bir araya gelen Rusya, Ukrayna ve AB yetkilileri, kış aylarında Ukrayna’ya yapılacak gaz sevkiyatı anlaşmasında ön protokol imzaladı. Ukrayna Enerji Bakanı Vladimir Demçişin, bu anlaşmanın bir ön sözleşme olduğunu belirtti. Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Birliği Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic de asıl anlaşmanın imzalanması için ayrı bir prosedür gerektiğini belirtti. Anlaşmanın bir an önce imzalanacağını belirten Bakan, maksimum bir hafta içerisinde karara bağlanacağını ifade etti. Hazırlanan ön protokol bu süre içerisinde hukukçular tarafından incelenecek.

Protokol şartlarına göre Kiev Gazprom’dan yer altında depolamak için en az 2 milyar metreküp gaz satın alacak. Ukrayna’nın bu miktar için gereken ödemeyi peşin yapması gerekiyor. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya depolama için verilecek gazın ücreti 500 milyon dolardan fazla. AB bu miktarı Ukrayna’ya sağlayacak.” dedi. Demçişin de yaptığı açıklamada bu bilgileri doğrulayarak AB tarafından 500 milyon dolardan fazla paranın kendilerine (Naftogaz) aktarıldığını belirtti.

Sefcovic tarafından yapılan açıklamada Moskova’nın Ukrayna’ya verilecek gazda indirim yapma sözü verdiği de hatırlatıldı. Protokolde 2015 yılının son çeyreğinde ve 2016 yılının ilk çeyreğin bin metreküp için 232 dolarlık fiyat etiketi bulunuyor. Rusya tarafından dün yapılan açıklamada da en son indirimle beraber bin metreküp için 227,4 dolar fiyat üzerinde anlaşıldığı belirtiliyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak geçen hafta yaptığı açıklamada önümüzdeki iki çeyreklik dönemlerde Ukrayna’ya indirimli doğalgaz vermeye hazır olduklarını söylemişti. Viyana’da yapılan görüşmelerde Bakan, kış paketi ve transit doğalgaz geçişi konusunda ön anlaşma sağladıklarını ifade etmişti.