Rusya müftüsü Gaynuddin'den Türkiye'ye taziye

98

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 16. kez “Uluslararası Kur'an-ı Kerim Okuma Yarışması” düzenlendi. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin gecede yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'de yaşanan terör olayına değindi.

Dünya üzerinde ve Rusya’da Müslüman halkların problemlerinden bahseden Gaynutdin, Türkiye’de Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015’de “Kardeşlik ve Barış” mitinginde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 95 kişi ve yaralanan 250 vatandaşla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gaynutdin, “Yüce Allah’a bizim kardeşlerimizi koruması için dua ediyoruz, umuyoruz ki her yerde adalet olacak. Biz acı ve üzüntü ile Suriye, Filistin, Yemen, Pakistan ve diğer ülkelerde gerçekleşen kanlı olayları görüyoruz. Dünde Türkiye’den çok trajik bir haber aldık. İkili terör saldırısı sonucunda 90’dan fazla insan hayatını kaybetmiş ve 200’den fazla insan vücudunun farklı yerlerinden yara almış. Rusya Müslümanları olarak Türk halkına baş sağlığı diliyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına tüm Türk halkına taziyelerimizi ilettik. Silahlı çatışmalar, suçsuz insanların öldürülmesi, iç savaş ve anlaşmazlıklar çıkarmak, bunlar Allah’ın bize yasakladığı en büyük günahlar. Yüce Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler bize gösteriyor ki, suçsuz bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Biz Rusya Müslümanları her zaman dünya üzerinde barıştan yana olacağız.” dedi.